Estetska kirurgija

DJEČJI NOSIĆI

centar22

Poštovani, molim da mi odgovorite do koje se godine formira nos kod djeteta?
Nažalost, jedna sam od onih koji čitav život pate zbog deformiranog (kvrgavog) nosa. Moja sedmogodišnja djevojčica ima od rođenja malo "neobičniji" nos, odnosno u korijenu je malo širi i opipom drugačiji od nosa druge djece. Stoga me zanima, kada se nos prestaje formirati, te ako postoje vidljive nepravilnosti, do kada će se izraziti?
Hvala.

Dinko Tončić, dr. med.

Poštovana, dječji nos se razvija u pubertetu, pa još i tijekom adolescencije, no ukoliko postoji opravdani razlog za estetsku korekciju, tj. ukoliko je deformacija nosa značajnije izražena, smatramo da se operacija može izvesti već sa 14 godina, kako bi psihosocijalni razvoj djeteta u osjetljivoj fazi puberteta protekao bez poteškoća.
O ostalim mogućim estetskim nedostacima na nosu Vaše djevojčice je nezahvalno donositi bilokakve konkretne procjene ovim putem bez prethodnog pregleda.