Estetska kirurgija

Pregled dojki

micojla

Postovani,
molim Vas da mi kazete malo vise o navedenoj temi, pregledu dojki, tacnije koje su preporuke po pitanju istog.
Konkretnije, vec cetiri godine imam ugradjene silikonske umetke. Sve je uredu, nemam zdravstvenih problema.
Ali me zanima, koji po vasem misljenju je najbolji kontrolni pregled dojki za osobe za silikonima i koliko cesto?
Radila sam ultrazvucni pregled prije nepune dvije godine. Da li je potrebna mamografija?
Unaprijed hvala.
Srdacan pozdrav.

Dinko Tončić, dr. med.

Poštovana,

ukoliko nema nikakvih znakova koji bi upućivali na nepravilan položaj implantata, eventualnu rupturu implantata , kontrakturu kapsule te ukoliko nema niti drugih simptoma vezanih uz eventualne komplikacije spomenutog zahvata, tada nema niti potrebe za posebnim kontrolama vezanima uz povećanje grudi i silikonske implantate. Ukoliko bi primijetili neki od mogućih simptoma vezanih uz navedene komplikacije, svakako savjetujemo klinički pregled i ultrazvuk dojke. Bez obzira na prisutnost ili odsutnost spomenutih komplikacija, mi savjetujemo promjenu silikonskih implantata svakih 10 - 12 godina.

Osnovni razlog za redovne, godišnje kontrole i ultrazvuk dojki iza 25. godine života je prevencija karcinoma dojke. Iz istoga razloga nakon 40. godine mamografija se preporučuje svakih dvije godine, a ultrazvuk dojke svakih šest mjeseci do godinu dana.

Ultrazvuk dojki i mamografija u smislu prevencije karcinoma dojke se mogu nesmetano izvoditi bez obzira na prethodni zahvat povećanja grudi.

micojla

Postovani,

hvala Vam najljepsa.

Srdacan pozdrav