Estetska kirurgija

problem sa usnom

kjara

Postovani doktore,
prije mesec i pol sam ubrizgala u gornju usnu (zbog korekcije nazolabijalnih bora) 1ml matridex-a, preparata na bazi hijaluronske kiseline, njemackog proizvodjaca, za koji sam i na sajtu proizvodjaca videla da je odobren cak i u SAD za upotrebu. Naime tad mi je usna ,posle ubrizgavanja ,bila jako otecena cjeli dan ,no posle uzimanja urbazona za dan je prestalo.Inace sam jako sklona oticanju, cak i na ubode komarca, vakcine, itd ali posle nekog vremena prodje.Sve je bilo uredu do juce kada mi je usna jako otekla kao onog dana kad je i ubrizgan preparat.Nije mi jasno zbog cega se to desilo, da li se preparat vec razgradjuje s obzirom da nije trajni, ili je mozda reakcija na jako niske temperature, koje au i do -15 ovih dana, jer sam primetila da se na hladnocu pojave kao nekakvi otoci, otvrdnuca na gornjoj usni. Cudno, onih prvih dana niko nije ni primetio da sam nesto radila na usni ali sad kako vreme odmice sve se vise primecuje.( doktor je rekao da se vremenom postice sinteza kolagena u tom podrucju, ali ne vjerujem da je bas tako moguce.Molim Vas za savet.Hvala unapred

Dinko Tončić, dr. med.

Postovana, kao prvo treba naglasiti da su usnice i inace vrlo sklone oticanju na vansjki nadrazaj, tako da Vas problem za sada nebih smatrao zabrinjavajucim. Svakako treba pratiti kako ce se situacija razvijati u iducih nekoliko dana te da li ce usnica boliti ili ce se mozda javiti povisena tjelesna temperatura. S obzirom da je od primjene sredstva proslo vec oko mjesec i pol o infekciji najvjerovatnije nije rijec, ali bi u obzir mogla doci reakcija organizma na ubrizgano sredstvo. Takodjer, kao sto i sami navodite, i vanjske temperature, ako su ekstremne, zasigurno utjecu na konzistenciju sredstva, posebno ako ste mnogo boravili vani. U svakom slucaju, olakotna je okolnost sto ce se sredstvo koje ste primili s vremenom resorbirati te nebi smjelo ostati nikakvih trajnih posljedica.

kjara

Hvala Vam puno na odgovoru.Naime prekjuce su mi usne bile prilicno normalne ujutro, ali zato vec ovog jutra su na sredini bile otecene za razliku od pre par dana kada su se otoci pojavili na stranama usne.Tkivo na tom mestu pomalo boli i bridi ali nakon masaze koju sam izvela je omeksalo.(Inace doktor mi nije tada preporucio nikakvu masazu) Stavila sam jos kockicu leda od kamilice i mjesto namazala pantenolom.Molim Vas recite mi ukoliko je to reakcija organizma da li treba uzeti nekakav antihistaminik, da li mozda obratiti paznju i na to sta unosim u organizam(pica,hrana..itd).Ipak sam zabrinuta. Jos jednom Vam velika hvala
srdacan pozdrav
Kjara

Dinko Tončić, dr. med.

Postovana, na ovaj je nacin vrlo tesko reci o cemu se radi, ali svakako nebih preporucio masazu usnice, jer je ona, kao sto smo zakljucili, vrlo osjetljiva na podrazaj te smatram da masaza nece donijeti neko bitnije poboljsanje. Takodjer, na ovaj način, bez da imam pravi uvid u situaciju i bez pregleda nemogu sugerirati nikakvu konkretnu terapiju, pa niti antihistaminike. Preporucio bih prije svega pregleda lijecnika kod kojeg ste vec bili.

kjara

Hvala velika.Meni je malo otok spadnuo, mislim nema onih otvrdlina za nijansu je i manji, tkivo je mekse ,no imam blago povisenu temperaturu ( 37,3)....doktora sam kontaktirala , on je rekao da to nije zabrinjavajuce ali ako bude potrajalo da se javim na pregled..oprostite na cestim pitanjima ali sam bila uznemirena
Srdacan pozdrav
Kjara