Nefrologija

Amorfne soli

Leo

Na nedavnoj pretrazi urina, pokazalo se da u mokraći imam dosta amorfnih soli. (Imam oko 13.godina i ne liječim nikakve bolesti)
Od kuda nastaju amorfne soli? Kako djeluju? Kakve su posljedice?

Hvala

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovani, kristali se često mogu vidjeti u normalnoj mokraći, a rijetko su od dijagnostičkog značenja. Kisela mokraća tipično sadrži kristale kalcijevog oksalata, a alkalna mokraća može sadržavati amonij-magnezijev fosfat. Količina kristala ovisi o vrsti i količini nekih vrsta hrane (npr. povrća...). S poštovanjem, prof.dr.Petar Kes