Nefrologija

bubrezna infuficijencija 3.stupnja

iva

Postovani,
prije 2 godine odstranjen mi je jedan bubreg jer je nastao apsces tijekom upale. Drugi je bio zahvacen upalom ali uspjeli smo ga izlijeciti. Sada su mi nalazi ovakvi: kreatinin 136, urea 7, klirens 70, krvna slika uredna, tlak 110/70. Dobro se osjecam, ali znaju mi se ponavljati cistitisi (2-3 puta godisnje).
Imam nekoliko pitanja:
1. Kako se mogu sprijeciti infekcije? Cesto mi se javljaju neposredno nakon spolnih odnosa.
2. Da li postoji nekakva dijeta koje bih se trebala drzati da mi se preostali bubreg radi "lakse"?
3. Da li se mogu baviti sportom?
4. Kakva je mogucnost da budem trudna i da sve prodje uredno (imam jedno dijete koje sam rodila prije 3 godine, prije bolesti)?
5. Da li ce mi se nalazi popraviti tijekom iducih godina (sada mi npr. kreatinin pada za cca 10 svakih 8 mjeseci)?

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana,
Prema opisu bolesti i nalazima vrlo vjerovatno imate kronično oštećenje bubrežne funkcije II stadija. Odgovori su kako slijedi: 1. osobna higijena partnera i mehanički - kondom, iako nije garancija; 2. dijeta s manje bjelančevina životinjskog podrijetla (do 1 g/kg tjelesne težine), izbjegavati oštre začine; zatražiti detaljniji savjet od nefrologa (postoji i kljižica o dijeti kroničnih bubrežnih bolesnika) - pogledajte na web stranici Udruge dijaliziranih i transplantiranih bolesnika RH; 3. šetnj je dovoljno; 4. nisam dovoljno upoznat s Vašom bolesti - načelni odgovor na ovo pitanje je: rizična trudnoća - nadzor ginekologa (patologija trudnoće) i nefrologa; 5. nakon jednostrane nefrektomije obično nastane kompenzatorna hipertrofija preostalog bubrega, uglavnom njegovog tubularnog aparata, a funkcija se može povečati za oko 10%; ako je jedini preostali bubreg bio zahvaćen upalom, a imate ponavljajuće infekcije donjih mokraćnih putova, za očekivati je da neće doči do daljnjeg poboljšanja bubrežne funkcije - već na temelju senilne involucije organa i osobe sa zdravim bubrezima nakon 40 godine života gube godišnje oko 1 ml klirensa kreatinina (bolesni više, a to ovisi o aktivnost bolesti, tlaku, proteinuriji...)..
S poštovanjem, prof.dr.sc. Petar Kes