Nefrologija

colicae renalis

Andro

Postovani,

Moja majka (63 god) upucena je u bolnicu nakon sto su joj ustanovili zacepljenje mokracnog kanala usljed kamenca, a sto je uslijedilo nekoliko dana nakon zestokih bolova u bubregu, pa se pretpostavlja da se kamenac spustio iz bubrega u mokracni kanal.
Molim vas za opcije lijecenja, odnosno otklanjanja uzroka. Je li nuzan operativni zahvat ili postoje i druge mogucnosti?
Hvala na odgovoru.

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovani, nemam dovoljno podataka za prosudbu.
- mali kamenac može bolesnica spontano izmokriti
- veči kamenac može se razbiti posebnom metodom usmjeravanja energetskih valova
- kamenac koji nije moguće razbiti, a bolesnica ga ne može spontano izmokriti, napraviti će veliku štetu bubregu - gubitak funkcije, infekcija, sepsa...), ako ga se ne odstrani operacijom.
S poštovanjem, prof.dr. Petar Kes