Nefrologija

Degenerativno promjenjene stanice

Denis

Poštovani,
nakon bakterijske upale bubrega (9. mj. 2004.) obavio sam niz kontrolnih pregleda. Svi nalazi su uglavnom uredni osim citološke analize urina (11. mj. 2004.). Nalaz glasi: "U oskudnije celularnim sedimentima vide se stanice pločastog epitela, degenerativno promjenjene stanice prijelaznog epitela, nešto degenerativno promjenjenih granulocita, rijetki E, bakterije i detritus. Materijal je degenerativno promijenjen. Preporuča se kontrola za tri do četiri mjeseca."
Obzirom da me nalaz zabrinuo, a nisam dobio odgovarajuće pojašnjenje niti od citologa, niti od liječnika opće prakse, molio bih Vas da mi objasnite o čemu se radi, koji je mogući uzrok, koliko je stanje ozbiljno, postoji li način da poboljšam to stanje (dijeta, čajevi, lijekovi, i sl.).
Unaprijed hvala.

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovani, "degenerativno" promijenjene stanice mokraćnih puteva tijekom/nakon infekcije najčešće su posljedica upale. Ključno je suzbiti upalu - ciljano prema uzročniku. Nakon nekoliko tjedana promjene će nestati. Ako Vaš liječnik opće medicine - koji je ujedno i najbolje upoznat s Vašom bolesti - ne može objasniti/dijagnosticirati bolest, neka Vas uputi specijalisti nefrologu ili urologu (ovisno o vodečim smetnjama na koje se tužite). S poštovanjem, prof.dr.sc. Petar Kes