Nefrologija

saprofitne bakterije

atina

poštovani

u mom nalazu urinokulture pise da su pronađene saprofitne bakterije. da li su one patološke ili inače normalno borave u urinarnom sustavu. Osjećam pečenje i žarenje koje prolazi nakon mokrenja, Inače često imam urinarne infekcije(e.colli)i bolove u predjelu bubrega ali na ultrazvuku bubrega su mi rekli da je sve u redu.
imam li razloga za abrinutost i dali trebam na daljnje prertrage, ako da koje?
unaprijed hvala
atina

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana,
saprofitne bakterije u urinu ne znače patološki nalaz. Za tumačenje nalaza urinokulture, a u sklopu kliničke slike i odluke o (ne)liječenju važno je imati i kemijsku/mikroskopsku analizu mokraće (sedimenta).
Ako postoje simptomi infekcije mokraćnih puteva, a nalaz urina nije uvjerljiv, najbolje je ponoviti ga (urin/urinokultura) višekratno. Liječenje juednostavnih infekcija u području je djelovanja opće medicine, a složenih - interniste/pedijatra nefrologa.
S poštovanjem, prof.dr.sc. Petar Kes