Nefrologija

dvostruki pijelon iz lijevog bubrega

nikolina

Poštovani,imam dvogodišnjeg dječaka koji od drugog mj.života ima uro-inf.3 puta do sadau razmaku od dva mj.je imao E-coli 10 na 5 u ml urina.liječen je 3 puta venozno antib. i sa 6 mj.života uvedena mu je profilaksa sinersula 1ml navečer u trajnju od 6mj.Na mikciji se ne dokaže refluks,a na scintigrafiji su oba bubrega uredna s tim da je desni malo uvećan,bez ožiljaka ali postoji sumnja na dvostruki pijelon iz lijevog bubrega.Oslabljeni mišići oba uretera.Poslije nikad više inf.molim za vaše mišljenje i eventuale pretrage i terapiju.POZDRAV

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Nikolina,
činite kontrolne urinokulture svaka 3 mjeseca, te 1 do 2 x godišnje UZV bubrega kod pedijatrijskog nefrologa. Invazivne pretrage nisu potrebne. Vjerojatno je rastom vašeg djeteta došlo do normalizacije mišićnog tonusa uretera. Korisno bi bilo znati da li ipak postoji dvostruki pijelon lijevog bubrega, no ukoliko dječak nema urinarnih infekata te ima uredan biokemijski nalaz urina - ponavljamo, osim UZV-a za sada nema potrebe za opetovanom proširenom obradom urotrakta.
Srdačni pozdravi,
Prof. dr. sc. Petar Kes, internist - nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo Šimić, pedijatar