Nefrologija

VUR II i MCUG

sandra

Poštovani!

Mom sinu je dijagnosticiran VUR II stupnja obostrano s mjesec i pol dana starosti kad je bio hospitaliziran zbog pneumonie itd.

Sada je star 13 mjeseci i redovno provodimo kontrole urina, urinokulture i nalazi su sterilni. Takodjer, napravljen je uzv bubrega sa, takodjer, dobrim nalazom.
U medjuvremenu smo, silom prilika, promijenili nefrologa i sada sam malo iznenadjena odlukom novog liječnika da se naručimo na MCUG.
To ćemo, naravno, malo duže čekati.

Mene interesira može li se jednako kvalitetna kontrola provesti nekom drugom,manje "agresivnom" metodom, tim više što se u medjuvremenu nisu ponavljale urinoinfekcije.
Napominjem da je dijete stalno na profilaksi, u početku furadantinom, a
sada na sinersulu (2 ml uvečer).

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i srdačno Vas pozdravljam!

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Sandra,
Moguće je učiniti dinamičku scintigrafiju s dekonvolucijom - to je metoda izbora prikaza urotrakta danas - osobito kod djece, jer izlaže dijete znatno nižim radijacijskim dozama nego klasična MCUG. Dijete ne mora biti na tašte, nije potrebna prethodna posebna priprema,, pretraga je bez anestezije ili sedacije, bez zadržavanja u bolnici. Dijete leži na stolu kao i kod bilo koje druge rtg pretrage, a gama kamerom se prati put radioaktivnog izotopa kroz urotrakt. Radioizotop se daje i.v. Pretraga traje koliko i MCUG.
Srdačni pozdravi,
Prof. dr. sc. Petar Kes, internist i nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo Šimić, pedijatar