Nefrologija

hidronefroza kod bebe od 2 mjeseca

jelena

Postovani,

U petom mjesecu trudnoce mojoj bebi je otkriveno prosirenje pijelona lijevog bubrega oko 11,2 mm.Do kraja trudnoce velicina pijelona se nije mijenjala.Prvi ultrazvuk je uradjen kada je imao 16 dana (velicina pijelona 13mm).
Sa mjesec i po je dobio urinarnu infekciju
ESCERIHIA cOLI vise od 100000.Bolnicki smo lijeceni primio je 6 Longacefa i Baktrim sirup je pio.Nakon terapije su nalazi bili uredni a ultrazvuk je pokazivao velicinu pijelona lijevog bubrega 21mm*16mm uz nekoliko prosirenih kaliksa velicine 9 mm sto odgovara incipijentnoj fazi hidronefroze.
Kao profilaksu pije Bactrim 1.4 ml svaku noc.

Zakazali smo mikcijsku pretragu za 4 nedelje poslije infekcije.

Interesuje me Vasa prognoza i pretpostavka o cemu se radi kod mog djecaka i sta mislite o Bactrimu kao profilaksi ?

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Jelena,

bez nalaza mikcije nezahvalno je davati ikakve prognoze, iako se vjerojatno radi o određenom stupnju vezikoureteralnog refluksa koji se obzirom na stupanj liječi konzervativno, uštrcavanjem određenih pasti u ušće mokraćovoda kako bi se prekinuo povrat mokraće u mokraćovod ili endoskopskim kirurškim zahvatom .
Osim Baktrima može se davati u profilaksi i nitrofurantoin ( Furadantin).

Srdačni pozdravi,

Prof. dr. sc. Petar Kes, internist i nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo - Šimić, pedijatar