Nefrologija

Kamenac u transplantiranom bubregu!

Luna

Ako se kamenci u transplaniranom bubregu pojave par mjeseci nakon transplantacije, da li je moguće da su se oni u tom kratkom periodu (4 mjeseca) stvorili ili su oni bili u transplantiranom bubregu i prije transplantacije? Zahvaljujem se na odgovoru ili bilo kakvoj informaciji vezanoj za temu...
Lijep pozdrav

prof.dr.sc. Petar Kes

Štovana, u slučaju da imate urođenu metaboličku bolest koja se očitovala i očituje stvaranjem bubrežnih kamenaca, moguće je da nastanu o presatku bubrega nekoliko mjeseci nakon transplantacije (niste napisali koliko i koje su veličine, kao niti sastav); u protivnom moguće da je jezgra za nastanak kamenca postojala u presatku bubrega. Sa štovanjem, prof.dr.Petar Kes