Nefrologija

Klice u mokraći

Stipe

Poštovani,
imam dječaka starog dvije godine. Prije tri mjeseca po nalazu pedijatar je rekao da mu je u mokraći pronađena klica Enterococcus spp., a nakon nje Proteus mirabilis. Molim odgovorite mi na pitanje jesu li te klica povezana sa refluksom, te koje su još klice povezane, tj. upućuju na refluks? Zbog crijevne infekcije prekinuo je terapiju antibioticima za koje se pretpostavlja da su izazvali crijevnu infekciju. Je li štetno to prekidanje terapije i što učiniti u ovom sličaju jer dječak ima negativnu reakciju na sirupe, tj. izazivaju povraćanje? Dok je bio u bolnici preko brisa sa spolovila otkriveno je da se tu nalazila klica Candida mirabilis jer mu nisu dobro vratili kožicu pa bi se to upalilo. Je li moguće da su se i prve dvije navedene klice tu nalazile? Molim Vaš odgovor, te unaprijed zahvaljujem.

prof. dr. Petar Kes

Upit:klice u mokraći
Poštovani, na temelju oskudnih podataka mogu odgovoriti kako slijedi:
1. refluks (povratak mokraće iz mokraćnog mjehura u mokraćovod i dalje u mokraćnu nakapnicu) posljedica je anatomsko-funkcionalnog poremećaja na pripoju mokraćovoda u mokraćni mjehur. Ako je mokraća inficirana odnosno ako se u njoj nalaze bakterije (enterokoki, E.coli,Prpteus...itd) moguće je da dođe do često ponavljajućih upala bubrega koje mogu imati za posljedicu oštećenje funkcije bubrega;
2. u bolesnika s refluksnom nefropatijom potrebno je suzbijati infekcije (ciljano na temelju antibiograma urinokulture). Ponekad može doći do nuspojava, a jedna od njih je posljedica uništenja crijevne flore (bakterija koje koriste probavi) i bujanje štetnih bakterija u crijevima;
3. zbog liječenja antibioticima može, nadalje doći do bujanja gljivica (npr. na spolovilu). Obično se radi o gljivici Candida albicans (a ne Candida mirabilis kako Vi pišete) - superinfekciju gljivicama moguće je spriječiti lokalnom primjenom masi ili krema koje djeluju protiv gljivica (nistatin, Canasten...) ili u težim slučajevima davanjem antimikotika na usta (Diflucan...);
4. preporuka - na sva pitanja koja ste mi postavili može Vam još preciznije odgovoriti liječnik (predopstavljam pedijatar-nefrolog) koji liječi dijete.
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes