Nefrologija

nefroza

latin

Molim da mi malo objasnite tijek bolesti, liječenje, prognozu, te što bi mogao biti uzrok.Radi se o djevojčici od 6 god.Trenutno je na Pronizonu, daju joj i
Lasix po potrebi, jer ima i povišen tlak
(120-140/80-90).
Hvala.

prof.dr. P. Kes

Upit: nefroza.
Podaci o bolesnici su oskudni. Zbog toga dajem općeniti odgovor.
NEFROZA je bolest bubrega koju karakterizira oštećenje epitelijalnih stanica bubrežnih tubula,
što ima za posljedicu značajni poremećaj u njihovoj filtracijskoj funkciji i dovodi do velikih gubitaka bjelančevina mokraćom. Nefrotski sindrom može biti posljedica brojnih bolesti uključujući poststreptokokni kronični glomerulonefritis u djece, bolesti vezivnog tkiva, šećernu bolest i oštećenje bubrega toksinima. Najznačajniji simptomi su proteinurija (gubitak bjelančevina mokraćom), hipoproteinemija (snižena koncentracija bjelančevina u plazmi), hiperlipidemija (povećana koncentracija masnoća u krvi) i edemi (otekline). Ako je sindrom posljedica kroničnog glomerulonefritisa obično se javlja i arterijska hipertenzija (povišeni krvni tlak). U nekim oblicima bolesti može pomoći liječenje kortikosteroidima.
Djelokrug liječenja: pedijatar-nefrolog.
Prof. dr. P. Kes

blazenka

Molim Vas da mi odgovorite da li se ova bolest bubrega moze lijeciti?
Da li postoji lijek koji se pije da se uspori odlazak na dijalizu ili transplantaciju?
Dijagnoza je; Chornic immune complex glomerullo- nephritis

prof. dr. Petar Kes

Upit:bubrezi
Poštovana, dijagnoza koju navodite je vrlo općenita (kronični glomerulonefritis koji je nastao kao posljedica odlaganja imunih kompleksa u membranu glomerula). Ako je napravljena biopsija bubrega, a trebala bi biti, onda mi možete navesti pobližu dijagnozu - tada će i odgovor biti precizniji. Za sada općenito mogu napisati da se danas neki oblici glomerulonefritisa mogu liječiti i izliječiti, dok se kod drugih oblika može usporiti njihovo napredovanje prema tažim i najtežim oblicima oštećenja i zatajenja bubrega (koje je u završnici bolesti potrebno liječiti dijalizom i/ili transplantacijom bubrega).
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes