Nefrologija

Kolesterol i bolesti bubrega

Robert

Poštovani

Molim vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje.

Imam 43 godine. Laboratorijskom pretragom mi je ustanovljeno
prisustvo krvi u mokraći. Urolog me uputio na ultrazvučni pregled
bubrega i mikrobiološku pretragu urina. Nalaz mikrobiološke pretrage
je bio uredan (Saprofitna flora).

UZV nalaz i mišljenje:
«U pijelonu lijevog bubrega vidi se hiperehogena neštro ograničena tvorba veličine 1.7 cm, s vidljivom dilataciom kanalnog sustava. Parenhim lijevog bubrega uredne je širine. Desni bubreg primjerene je veličine i ehostrukture. Ne nalazi se znakova dilatacije kanalnog sustava desno. U oba bubrega se nađe po koji kalcifikat veličine do 3 mm. Opisana tvorba u lijevom bubregu odgovara ekspanzivnom procesu te se preporuča daljnja obrada CT bubrega.»

CT nalaz i mišljenje:
«Učine se nativni slojevi kroz oba bubrega te nakon aplikacije intravenskog kontrasnog sredstva. Bubrezi su normalno položeni, uredne veličine, uredne debljine i opacifikacije parenhima nakon aplikacije intravenskog kontrasnog sredstva, a desno se prikaže u području renalnog sinusa hipodenzna oštro ograničena zona veličine 1 cm koja se ne imbibira s kontrastom tako da će odgovarati cisti.
Lijevo u području renalnog sinusa vidljivo je više hipodenznih oštro ograničenih zona veličine do 2 cm, koje se ne opacificiraju s kontrastom
tako da će se raditi o peripijeličnim cistama. Ekspanzivne tvorbe u lijevom bubregu se ne nalazi. Znakova hidronefroze i litijaze obostrano se ne nalazi. Oko uredno kalibriranih velikih krvnih žila ne nalazi se uvećanih limfnih čvorova. Na prikazanim slojevima kroz abdomen ne nalazi se slobodnog tekućeg sadržaja.»

Nakon predočenih nalaza doktor mi je rekao da nemam razloga za zabrinutost, te da nije potrebno nikakvo kirurško lječenje. Zanima me
da li su navedene pretrge dostatne ili bi zbog sigurnosti treba obaviti još neke dodatne.

Htio bih napomenuti da mi je tlak na granici dopuštenog (90/140). Količina kolesterola u krvi mi je znatno iznad granice dopuštenog,
bez obzira na moju dijetnu prehranu bez masnoća, na kojoj sam
već 5 mjeseci. Zadnji nalazi su vrlo loši:
UK.KOLESTEROL: 9.5
TRIGLICERIDI: 2.7
HDL-KOLESTEROL: 1.6
LDL-KOLESTEROL: 6.7

Zanima me da li količina kolesterola u krvi može imati veze s poremećajem rada bubrega, te da li je potrebno poduzeti neke
dodatne pretrage koje bi mogle utvrditi vezu s povišenim
kolesterolom.

Hvala vam na odgovoru.

Robert

P.S.

Živim u Zagrebu i htio bih, ako je moguće, dogovoriti pregled u vašoj ordinaciji.

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovani, ako ste imali krv u mokraći (pretpostavka je mikroskopski vidljivu - mikrohematurija), razlog je potrebno istražiti. UZV i CT bubrega nisu jedine vjerodostojne pretrage. Profil lipida u krvi je patološki, te mu treba posvetiti pozornost bez obzira što nije u vezi s mogučom bolest bubrega. S poštovanjem, prof.dr. Petar Kes