Nefrologija

Kronična klamidija?

Nikola

Poštovani,
2003. godine Hexagon testom mi je utvrđena klamidija. Suprug i ja smo se liječili jednokratnom dozom Sumameda. Nakon 2 mjeseca ponovili smo test i on je bio negativan. U 5. mjesecu 2005. ponovili smo test zbog planirane trudnoće i on je bio pozitivan. Ovaj put je napravljen laboratorijski test. Primjenjena je terapija Sumamedom kroz tri tjedna (jednom tjedno). Nakon toga je Hexagon test bio negativan. Nemam razloga vjerovati da smo se ponovo zarazili već strahujem da se klamidija pretvorila u krnoničnu. Da li je to moguće i kakva je vjerovatnost da se ponovo pojavi.
Hvala unaprijed na odgovoru.
Nikola

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovani, najčešće se radi o istovremenom neizlječenju partnera (naročito kada se provodi kratkotrajno liječenje - npr. Sumemedom) ili ponovnoj infekciji. Kada - posebno u muškarca (prostata) - postoji dugotrajna (obično neprepoznata infekcije) potrebno je provesti dugotrajno i uporno liječenje (npr. Ciprofloxacinom...); podvlačim da vrstu i način liječenja treba odrediti liječnik (nefrolog/urologa odnosno ginekolog); ne provoditi samomedikaciju! S poštovanjem, prof.dr. Petar Kes