Nefrologija

tlak

mirta

Poštovani,
Majka mi ima 64 godine i nakon prestanka rada bubrega (policistični
bubrezi) več godinu dana odlazi na dijalizu. Vrijeme dijalize joj je 3 i pol sata. Nakon trečeg sata uvijek ima problema sa tlakom. Naime jako joj padne tlak te se desi da nebude izdijalizirana potpuno. Molim Vas možete mi reči Vaša iskustva u tom pogledu i kako si pomoči?
Hvala

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovana, hipotenzija (pad krvnog tlaka) pri kraju hemodijalize najčešće je posljedica neodgovarajuće procijenjene "suhe" tjelesne težine bolesnika (kada se obično javljaju i grčevi), ali može biti i posljedica oštećenog živčanog sustava (npr. bolesnici sa šećernom bolesti, starci, srčani bolesnici...) i nemogućnosti brze prilagodbe krvnih žila na odstranjeni višak tekućine. Bolesnica između dijaliza ne bi trebala "nakupiti" više od 2,500 gr tekućine. Prva mjera je povećanje "suhe" tjelesne težine (obično za 5oo gr); drugo, moguće je produžiti hemodijaliza na 4 sata kako bi se postupnije odstranio višak tekućeine - te i ostale postupke provesti će liječnik zadužen za bolesnicu na dijalizi. U slučaju da se radi o srčanožilno nestabilnoj bolesnici i/ili dijabetičaru moguće je klasičnu hemodijalizu zamijeniti s drugim metodama dijalize: "on-line" hemodijafiltracija i biofiltracija bez acetata. U srčanožilno nestabilnih bolesnika te metode pokazuju bolje rezultate obzirom na uravnoteženje krvnog tlaka. S poštovanjem, prof.dr.Petar Kes