Nefrologija

mb.wegener

božica

Suprugu mi je postavljena dg.Mb Wegenera.Nema nekih većih problema
trenutno,ali nitko nam ne zna reći kakva je prognoza Mb.Wegenera.
Suprug je pod kontrolom svog nefrologa već četiri godine i do sada su
očitije samo promjene od strane sinusa,nosa i grla u smislu čestih upala,
suhoće grla i nosa te velikih naslaga st.aureusa.Suprug ima četrdeset godina i svi nalazi su u granici normale.Zanima me,ako je moguće,dati
prognozu tijeka bolesti.

Hvala .Pozdrav od zahvalne Božice.

prof dr Petar Kes

Poštovana gospođo,
Prognoza bolesnika koji boluju od Wegenerove granulomatoze (sistemskog vaskulitisa pretežno srednje velikih i malih arterija, ponekad venula i arteriola, a vrlo rijetko velikih arterija), značajno se popravila od kada je u liječenje uveden lijek ciklofosfamid. Dvogodišnja smrtnost neliječenih bolesnika je oko 90%. Za usporedbu, u bolesnika koji su liječeni ciklofosfamidom petogodišnja smrtnost je između 20% i 28%, a smrtnost nakon deset godina liječenja je oko 36%. Glavni uzroci smrti su pridružene bolesti (infarkt srca, popuštanje srca, zatajenje bubrega), a moguće su i komplikacije u sklopu liječenja (upala i zloćudne bolesti). Prema rezultatima jednog izvještaja, bolest je bila aktivna u 23% bolesnika s Wegenerovom granulomatozom, čak 6 do 15 godina nakon postavljanja dijagnoze i početka liječenja. Do zatajenja bubrega dolazi u 20% do 25% bolesnika.
Navodi o postocima preuzeti su iz:
Hoffman GS i sur.Ann Intern Med 1992;116:488.
Matteson EL i sur.Am J Med 1996;101:129.
Gayraud M i sur.Arthritis Rheum 2001;44.666.
S poštovanjem
Prof.dr. Petar Kes