Nefrologija

nefrotski sindrom

valerija

dječak ima nefrotski sindrom (fokalna segmentirana glomeruloskleroza) kolabirajućeg tipa. pije teblete decortin uz smanjivanje doze nakon svake kontrole. bolest traje od 06. mjeseca 2004 uz vraćanje bolesti već dva puta kada su mu svaki puta ponovo povećali dozu tableta na početno doziranje. liječi se na šalati kod dr. Batinić. molim Vas pojašnjenje navedene bolesti i tabletica koje pije. zahvaljujem

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Valerija
Dječak boluje od fokalne segmentalne glomeruloskleroze – to je dijagnoza koja se postavlja nakon histološkog pregleda tkiva bubrega dobivenog biopsijom – dakle prvenstveno označava promjene na bubrežnom tkivu vidljive mikroskopom. podloga bolesti je imunološka.Bolest se većinom klinički očituje kao nefrotski sindrom –dakle, zbog oštećenog bubrežnog tkiva kroz bubreg se gube bjelančevine ( proteinurija) , crvene krvne stanice ( hematurija), a zbog manjka proteina u organizmu djeca su izrazito sklona edemima, zatim infekcijama, promjenama tlaka, trombozama, visokim masnoćama u krvi, umorna su, bez živosti, slabog apetita, blijeda, uglavnom se odmaraju ili leže u krevetu, a vremenom smanjuju i volumen mokrenja. Ovo je opis potpuno razvijenog sindroma što kod Vašeg dječaka nikada ne mora biti slučaj.
Ovisno o tijeku bolesti i odgovoru na kortikosteroide koji smanjuju imunološki odgovor organizma na bubrežno tkivo ( a koje on dobiva) mogu se podijeliti u 3 skupine. Prvu skupinu čine mlađa, najčešće muška djeca koja odgovaraju na terapiju i NE razvijaju bubržno zatajenje. To je najbolja skupina i u nju spada i Vaš mališan. U drugoj skupini su obično starija, češće ženska djeca koja ne odgovaraju dobro na terapiju, a u 3. su ona koja samo ispočetka odgovore na terapiju, a kasnije postanu na nju rezistentna..U skupini koja dobro ne odgovara na kortikoidnu terapiju uključuju se i citostatici koje Vaš mališan ne dobiva. Ostala terapija uključuje ograničen unos soli( kod visokog tlaka), infuzije albumina ( kod niskih proteina), diuretike ( da održe volumen mokrenja), kortikoide i enalapril ( kako bi se smanjio gubitak proteina bubrezima), a kod onih koji ne reagiraju na kortikoide u obzir dolazi i već spomenuta citostatska terapija ( ciklosporin, mikofenolat mofetil). 50% bolesnika s kortikoid rezistentnim oblikom razvija bubrežno zatajenje u roku 5 do 10 godina, a bolest se nažalost može ponoviti i u transplantiranom bubregu. Kontrole nefrologa, praćenje i liječenje moraju biti redoviti i trajni za svaku skupinu djece koju smo naveli, pa tako i za Vas.Relevantne informacije o nefrotskom sindromu i FSGS možete naći na internetu, nekim od standardnih pretraživača (Google npr). Ukoliko još možemo pomoći svojim odgovorima, slobodno nam se obratite.,
srdačni pozdravi,
Prof. dr.sc. Petar Kes, internista i nefrolog,
Mr. sc. dr. Đ. Šešo Šimić, pedijatar