Nefrologija

Nestabilna besika i VUR 4

Viktorija

Postovani prof.dr.sc.Kes
Pisala sam vam o mojoj djevojcici koja ima sada 7 god. i refluks 4 grad.desnog bubrega koji radi sa 12%, levi 88%.
Pre 10 mes. urodinamikom su joj otkrili jos i Detrusiss mirabiliss, niisko flow. 8 mes. uzimala je Ditropan 2*1 tab. od 5 mg. Pre dve nedejle smo prestali uzimati i opet se pojavilo svakodnevno malo nekontrolisano mokrenje koje nije bilo dok je bila pod terapijom. Za sedam godina imali smo 1 neuspeli hir. zahvat i jedan pijelonnefrit. VUR jos prisutan 4 grad. Jos ne znamo dali Defluks bi resio sve njene probleme. Molim za savjet.
Unaprjed hvala Viktorija.

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Viktorija,
Ne pišete zašto je Vaša djevojčica prestala uzimati Ditropan? Da li je to bila preporuka njezinog pedijatra - nefrologa, zašto? Smatramo da obzirom na nevedeno treba ponovno započeti terapiju. Također spominjete "Detrussis mirabiliss", pretpostavljamo da se radi ili o bakteriji Proteus mirabilis, ili možda o Detrusor - sfinkter dissinergiji jer navodite da je tada radila urodinamiku.
Ponovno smo pročitali i konzultirali se i oko Vašeg prvog e- maila kada je Vaša djevojčica imala 6 g i 2 mj, te i dalje smatramo da treba aktivni pristup - deflux može donekle pomoći, a nestabilni mjehur treba osim Ditropana i biofeedback - vježbanje mjehura u načinu mokrenja. U Zagrebu to čine u 2 ustanove - KBC Zagreb, Šalata, zavod za dječju nefrologiju te u privatnoj Poliklinici Helena - doc. dr. Andreja Cvitković Kuzmić. Ukoliko ikako još možemo pomoći slobodno nam se javite,
pozdravi.
Prof. dr. sc. Petar Kes, internist i nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo Šimić, pedijatar