Nefrologija

refluks

iva

Poštovani,
imam curicu od 5 godina kojoj je u 02/04 dijagnosticiran refluks II stupnja na lijevoj strani. Na profilaksi smo bili do 05/05 i za to vrijeme nije imala bakterija, nalaz UZV je uredan a mikciju nismo ponovno radili. Od 06/05 smo bez antibiotika i nalazi urina su do sada uredni. Nalaz od 27.10.05 pokazao je prisustvo bakterija e.coli 1000 /ml urina, a ponovljeni nalaz od 03.10.05 je sterilan. Mene sada interesira budući da se do našeg nefrologa jako teško dolazi, naručeni smo tek za veljaču 2006.godine, kada joj treba propisati antibiotik tj. da li uvjek kad se pojavi bakterija, tj i kada se pojavi u ovako niskom broju ili samo kada su vrijednosti veće.
Napominjem da joj sada nismo dali antibiotik.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Iva,
potrebne su i dalje redovite mjesečne kontrole urina. Ovako nizak broj bakterija ne zahtijeva terapiju antibioticima, osobito jer je kontrolni nalaz sterilan. Dijelovati treba kod 1 000 000 bakt. /ml urina. Za sada možete mirno čekati kontrolu nefropedijatra u veljači.
Srdačni pozdravi,
Prof. dr. sc. Petar Kes, internist i nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo - Šimić, pedijatar