Nefrologija

zivot sa jednim bubregom

zorica

Moja 19-nja cerka je krajem jula otisla ginekologu radi neurednog ciklusa i tada je ustanovljena endometrriozna vaginalna cista velicine pesnice. Nakon punktiranja iste uradjen je, po preporuci ginekologa, ct scan bubrega kao i dubinsko snimanje kontrastom. Na nasu veliku zalost ustanovljeno je da je smo lijevi bubreg u funkciji i da je blago uvecan dok je desni u stanju rudimenta. uretra i mokracni kanali uredni.
Ona je sada na studijama u Bolonji pa cemo sve ostale? pretrage obaviti u decembru. Receno nam je da je lijevi bubreg preuzeo kompletnu funkciju i da se najvjerovatnije radi o urodjenoj anomaliji.
Ja zalim da nijesmo uradili i te ostale pretrage i plasim se da se sto ne iskomplikuje. Ona nikada nije imala upalu mjehura niti je imala ikakve bolove u predjelu bubrega. Da li je vaginalna cista mogla da osteti bubreg? Zasto je predlozeno snimanje bubrega?
zabrinuta mama

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovana, obratite se internisti-nefrologu koji će napraviti sve potrebne pretrage i utvrditi uzrok gubitka funkcije jednog, te ispitati funkciju preostalog bubrega. Život s jednim zdravim funkcionalnim bubregom je moguć - bez komplikacija. S poštovanjem, prof.dr.Petar Kes