Nefrologija

Rowatinex

Dragan

Postovani,

Imam 36 godina i ultrazvukom mi je utvrdjeno da u oba bubrega pored pijeska imam i kamenje velicine manjeg zrna bibera (jedan 5 mm).
Da li mi ROWATINEX moze pomoci u topljenju kamenja,odnosno da li postoji lijek koji uopste moze otopiti kamenje u bubregu?
Koje su granice u velicini kamena za izbacivanje vecom kolicinom vode,da ne bi doslo do zacepljenja mokracovoda?Kolika je debljinja mokracovoda?

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovanji, analizom odstranjenog/izmokrenog kamenca potrebno je utvrditi njegov sastav, a na temelju sastava moguće je odrediti etiologiju nastanka i eventualno etiološku terapiju/prevenciju. Pomoć Rowatinexa je u tome smislu ograničena. "Udar vodom" uz diuretik i spazmolitik može pospješiti "izbacivanje" kamenca, ali taj se postupak ne provodi u "kućnoj radinosti" već pod kontrolom liječnika. Oblik, a ne samo veličina, građa mokraćnog sustava (anomalije razvoja?) važni su za prosudbu može li se kamenac izmokriti - to je predmet razmišljanja UROLOGA. Preporuka: obratite se na pregled urologu. S poštovanjem, prof.dr.Petar Kes