Nefrologija

upit ponovni glomerulanefritis

ljiljana

Javljam se po treci put 4. 9. poslala sam vam nalaz biopsije bubrega sa tacnom dijagnozom kao i lijekove koje jos uvijek pijem pa vas molim ako mozete nesto detaljnije da mi odgovorite.
nestrpljivo cekam odgovor
ps:
sa danasnjim danom nema promjena u kolicini bijelancevina u mokraci

ljiljana

liljana

dostavljam vam trazeni nalaz biopsije bubrega kao i neka dodatna pitanja

Medicinski centar .......................

Rezultati patoloske laboratorije.
Ime. .........................................

Datum.18.06.02

Patolog.........................

Biopsija bubrega.

Pregled mikroskopski,svetlosni mikroskop.
2 parceta bubreznog kortikalnog tkiva koje sadrzi 20 normocelularnih
glomera.

Nema uvecanja broja celija ili matriksa mezengjalnog.Ne vidi se
zadebljanje membrana glomreralnih kapilara.

Dve glomere (MASSON,PAS)sa globalnom proliferacijom celija
mezengjalnih,bez povecanja matriksa mezengjalnog
sa hipertrofijom epiteljanih celija parjatalnih po imenu BAUMAN .
Nema fibroze interstacjalne.

Vide se pojedine atrofirane tubule.

Krvni sudovi bez znacajnih promena.

DG.

FOCAL GLOMERULONEPHRITIS

IMUNOFLORESENTNI PREGLED.
C4 ,ALBUMIN, IGA negativan

IGG lamda,IGM- sedimentacija difuzna mengijalna, jacina (2+)

CIQ kapa.

Sedimntacija difuzno mengijalna jacina (+ - )

Pregled. ELEKTRONSKI MIKROSKOP

Ne vidi se proliferacija celija menengjalnih.Vidi se talog subepiteljalni
koji ne obavija citav obim kapilara. Nisu
sve kapilare sa membranama bazalnim u obliku spica.

Takode se vidi mali talog subendoteljalni ali mezengjalno talozenje je izrazenije.

Difuzno izravnjavanje podacita.

ZAKLJUCAK.

Kombinacija GLOMERULONEPHRITISA FOCAL saGLOMERUNEPHRITISOM MEMBRANDUS

Kao sto vidite ponovo se javljam sa nalazom biopsije kako ste trazili.
U meduvremenu su prosla tri mijeseca i za to vrijeme sam na terapiji sa
slijedecim lijekovima:
prednisone 20 mg 2 kom dnevno
anacrodyne 100 1 kom \"
caltrate 6oo D 1 \" \"
inazid 300 1 \" \"
fusid polovina \"
losec 20 mg 1 \" \"
Sa danasnjim danom nema nikakvih promjena u nalazima i dalje su
bijelancevine potpuno iste napominjem da sa cijelo vrijeme i na strogoj
dijeti jer sam imala i visok colesterol/360/ sada je doduse opao na 284
kao i trgliceridi sa 26o na 192 to su jedine promjene za protekli period.
Molim vas da mi nesto vise kazete o ovoj bolesti
kao i o mogucnosti izlijecenja.
Zadnje vrijeme osjeca m umor i napade hladnog znoja karakteristican za
napad slabosti, posebno mi stvaraju probleme grcevi u rukama i nogama ali
samo u predjelu sake i od noznog clanka prema prstima.
>Da li ova bolest zahtijeva mirovanje i da li treba piti vise ili manje
tekucine kao to da li treba potpuno izbaciti sol ili samo smanjiti.
I dalje imam otekline na nogama ali ne kao ranije medjutim cini mi se da u
zadnje vrijeme mi se povecava stomak iako sam izgubila na kilazi oko 4
kilograma.
U ocekivanju odgovora pozdrav

ljiljana

prof. dr. Petar Kes

Glomerulonefritis.
Poštovana,
vrlo je teško slijedom dopisivanja preko interneta dijeliti savjete - pogotovo kada zaključke treba donositi na temelju nepoznatih i neprecizno prepisanih podataka.
Najbolje je da odgovor na sva pitanja potražite u svojeg liječnika-nefrologa. On ima najbolji uvid u Vašu bolest.
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes

prof. dr. Petar Kes

Upit: glomerulonefritis
Liječenje glomerulonefritisa, a posebno nekih oblika, vrlo je složeno i za liječnika koji je neposredno odgovoran za bolesnika. Zbog toga se moram suzdržati od terapijskih savjeta elektronskom poštom.
Ponavljam: najbolje je da odgovor na sva pitanja potražite u svojeg liječnika-nefrologa. On ima najbolji uvid u Vašu bolest.
S poštovanjem,
Prof. dr. Petar Kes