Nefrologija

Višak kalcija

naranča76

Moja je majka (1939. god.) uzimala 6 godina Fosamax i kalcij (umjesto da uzima tablete pila je svaki dan litru mlijeka) radi liječenja osteoporoze.
U pretrazi skupljanja 24-satnog urina (obavljenoj 31. 10. 2006.) nalazi su sljedeći:
(S) Kalcij 2.44, (S) Fosfati 1.23, dU Kalcij 9.36, Fosfor 28.4.

Zabrinula se jer je nalaz mamografije otkrio kalcifikate, ali ne zloćudne.

Međutim, postoji li opasnost da ona ima kamence u mokraćnom sustavu, postoji li način da se ova količina kacija ispere iz tijela, ako da, koje preparate koristiti i koje biste joj pretrage dalje preporučili?

Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Petar Kes, dr. med.

Poštovani, potrebno je napraviti analizu urina i ultrazvok bubrega; piti više tekućine da se osigura obilno izlučivanje mokraće. Sve lijekove treba uzimati uz kontrolu nadležnog liječnika. S poštovanjem, prof.dr.P.Kes