Nefrologija

život sa jednim bubregom

jelena

Poštovani,
Pišem Vam u ime svoga supruga kojem je prije godinu dana na sistematskom pregledu utvrđeno da ima samo jedan bubreg. On ima trideset godina i do sada nije imao nikakvih ozbiljnijih zdravstvenih problema. No sama spoznaja da imate samo jedan bubreg rađa izvjestan strah od mogućih komplikacija. Njemu je prilikom sistematskog pregleda napravljena detaljna pretraga bubrega i mokraćnih kanala i ustanovljeno je da su sve vrijednosti u redu. Da li biste nas mogli malo detaljnije uputiti o čemu bi trebalo voditi računa u svakodnevnici i na koji način da umirim supruga koji barem jednom dnevno pomisli na taj svoj jedan bubreg.
p.s. znam da će vam se ovaj upit učiniti možda i smiješnim s obzirom na to da postoje ljudi koji imaju stvarnih zdravstvenih problema ali liječnici su dosta šturi u objašnjenjima i mi bismo samo željeli spriječiti komplikacije koje bi eventualno u budućnosti mogle nastati.
srdačan pozdrav

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana, jedan, ali zdravi bubreg može omogućiti čovjeku da doživi predmjevani životni vijek bez posebnih ili ikakvih komplikacija. Što se tiče mogučih komplikacija - postoji nekoliko, ali Vam ih može brže i neposrednije razložiti Vaš liječnik opće medicine - kojemu je to i zadatak. S poštovanjem, prof.dr.sc. Petar Kes