Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

temperatura 35,2

ant1995

Pozdrav,
i nama nakon tjedan dana gripe i temperature do 39.6, već 5 dana ista situacija. Po danu čak u redu bude (35.5-36C), po noći pada do 34.5 uz stalna preznojavanja.

Jesu možda što amerikanci u međuvremenu napisali u svojim udžbenicima? Ima li kakvih novosti u zadnjih 10 godina?

Koliko dugo na ovako stanje ne treba poduzimati ništa osim utopljavati itd., a kad je potrebno zabrinuti se?

Ako tko od ovih starih odgovora još uvijek čita forum bila bih zahvalna da jave kako i kada je sve prošlo.

Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema ništa novoga, najvažnije je pratiti opće stanje. Ako dijete ne izgleda dobro, mirno je, otežano diše ili ima nagon na povraćanje u periodima kada se snizi temp. treba se javiti liječniku. Nažalost i virusna infekcija se može jako zakomplicirati (upala pluća, mozga i moždanih ovojnic). Treba imati na umu da se nerijetko događa istovremena infekcija sa 2 a katkada i sa tri različita virusa što dodatno povećava rizik od komplikacija. I konačno, uz gripu se može pojaviti i bakterijska infekcija (upala uha, pluća, sepsa) stoga je osnovno pratiti opće stanje djeteta. Ne preporuča se utopljavanje u dječjoj dobi, organizmu treba omogućiti hlađenje i treba značajno povećati unos tekućine (2-3x više nego uobičajeno). U rizičnih bolesnika (ako boluju od nekih kroničnih bolesti) može se davati antivirusni lijek - Tamiflu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vezano za niske temperature - da, viđa se nakon perioda visokih temperatura. Čini se da je naprosto termostat u organizmu za regulaciju temperature i brojni drugi mehanizmi regulacije privremeno u disbalansu. Nisam viđao bilo kakve komplikacije od navedenog. U tom periodu dajte tople napitke, toplu kupku, i hranu s dosta šećera.