Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

visoka temperatura

Klementina75

Poštovani doktore,
gotovi su nalazi koji su rađeni na Šalati kod dr. Bilića:
(uzorak primljen 26.3.) SE 4, CRP 4, L 9,7, eo 2, ba 2, nseg 1, ly 69, mo 7, Tr 304, E 5,32, Hb 131, Hct 0,39,
MCV 75, jetreni enzimi b.o. LDH 247, Fe 12, TIBC 62, Cu/s 22,4 urin i UK uredni, ANA neg., TP 72, proteinogram i imunoelektroforeza uredni.
MIŠLJENJE: Svi nalazi uredni. Kontrola ovdje po potrebi.

BIOKEMIJA PROTEINA I ENZIMA:

IgA 0.47 g/l (0.7-4)
IgG 7.54 g/l (7-16)
IgM 1.01 g/l (0.4-2.3)

IMUNOFIKSACIJA (serum) NORMALNA

ELEKTROFOREZA PROTEINA U SERUMU

Proteini 72 g/L (60-78)
Albumin % 64.4 % (55,8-66,1)
Albumin 46.4 g/l (40,2-47,6)
Alfa 1 globulini % 3.6 % (2,9-4,9)
Alfa 1 globulini 2.6 g/l (2,1-3,5)
Alfa 2 globulini % 11.8 % (7,1-11,8)
Alfa 2 globulini 8.5 g/l (5,1-8,5)
Beta globulini % 8.7 % (8,4-13,1)
Beta globulini 6,3 g/l (6-9,4)
Gamma globulini % 11,5 % (11,1-18,8)
Gamma globulini 8.3 g/l (8-13,5)

Datum izdavanja nalaza 27.3.

Mene sad zanima kako je moguće da za 20 dana nestanu monoklonski proteini iz seruma?
Može li IgG za 20 dana sa 11,4 pasti na 7,54 i kako mogu referentni intervali biti različiti kod iste pretrage u dva različita laboratorija (preciznije: IgG u osječkom lab 5,2-10,8 g/l, a na Šalati 7-16 g/l).
Sanford 21.3. u Osijeku Pseudomonas aeruginosa-10(5), na Šalati 25.3 sanford sterilan, 30.3. sanford u Osijeku opet Pseudomonas aeruginosa -10(4). UK i u Osijeku i na Šalati uredan. Da li je to moguće?

Puno hvala

Darko Richter, dr. med.

"Mene sad zanima kako je moguće da za 20 dana nestanu monoklonski proteini iz seruma?"
Tako da proteinogram nije radila ista osoba, isti laboratorij, istog dana.

"Može li IgG za 20 dana sa 11,4 pasti na 7,54 i kako mogu referentni intervali biti različiti kod iste pretrage u dva različita laboratorija (preciznije: IgG u osječkom lab 5,2-10,8 g/l, a na Šalati 7-16 g/l)."
Mogu li pasti - teško, ali nije nemoguće, to bih htio naglasiti, i da su svi faktori iz gornjeg pitanja isti, moguće je imati vrlo varijabilne nalaze Imunoglobulina od dana do dana. Zato i postoje referentni rasponi, jer svaki laboratorij ima svoje.Inače bi se objavila knjiga za cijeli svijet s referentnim rasponima. A, onako usput, o imunoglobulinima jako puno ljudi nema pojma. Jer u novorođenčeta su i viši nego u majke ili odraslog čovjeka, a vrlo brzo mogu biti takoniski da je potrebno liječenje, a da potom opet slijede svoju dobnu dinamiku. Tu dobnu dinamiku ne pozna puno i previše onih koji: izrađuju, traže, zaviruju i propitkuju nalaze imunoglobulina, pogotovo u djece.

"Sanford 21.3. u Osijeku Pseudomonas aeruginosa-10(5), na Šalati 25.3 sanford sterilan, 30.3. sanford u Osijeku opet Pseudomonas aeruginosa -10(4). UK i u Osijeku i na Šalati uredan. Da li je to moguće?"
Isti odgovor kao na rpvo pitanje. Što vas tu čudi?Osim toga, vidjeli ste kako se uzima urin tamo i ovdje. Je li bilo razlika? Vas ne zanima kako se uzima urin, već samo nalaz? Onda ćete se čuditi do skraja svoejg ili mojeg života.

Klementina75

Dragi doktore,
eto to je ono, što je žalosno u cijeloj ovoj priči jer, izgleda da i za najobičniji sanford trebamo doći u Zagreb.
Naravno da sam vidjela razliku između uzimanja uzorka u Osijeku i Zagrebu. U Zagrebu je sestra oprala djetetu spolovilo pomoću tupfera (pretpostavljam da tupfer s kojim je brisala spolovilo, bio namočen tekućim kalijevim sapunom) i isprala sterilnom vodom(iz infuzijske boce), te nalijepila vrećicu za urin, a u osječkom lab. vam kažu:"Kupite vrećicu za urin i kad se dijete popiški, donesite". Nema puno razlike niti u bolnici (na odjelu pedijatrije).Tamo je sestra (bez rukavica) uzela običnu pelenu iz ladice, namočila vodom iz slavine, obrisala spolovilo te nalijepila vrećicu. I ja sad kao roditelj, da bih bila sigurna u točnost nalaza, mogu jedino (što ću i učiniti što prije)otići s djetetom u privatnu polikliniku "Helena" te obaviti sve pretrage "kako Bog zapovijeda" i biti sigurna u njihovu točnost. Po preporuci dr.Bilića trebamo učiniti MCUG. Čula sam da je alternativa ultrazvučna cistografija(koju isto rade u "Heleni"blunk, a nije štetna i neugodna kao MCUG. Da li je jednako pouzdana? Kojoj ste pretrazi Vi skloniji da bi se isključio VUR?
Puno hvala.

Darko Richter, dr. med.

Isto je neugodna za dijete kao i MCUG, no, ne zrači. Međutim, za niže stupnjeve refluksa nije najpouzdanija (osjetljivost manja od 80%), a upravo je to pitanje u vašeg djeteta: ima li, ili ne taj VUR? Ja bi h bio zadovoljan da mi hematolog kaže da nije monoklonska gamopatija, a za dijagnostiku refluksa obatio bih se nefrologu, da mi kaže što on misli, ima li, ili ne smisla to tražiti. Morat ćete mu donijeti stare sliike.

Klementina75

Naravno da sam zadovoljna i Bogu zahvalna da nije monoklonska gamopatija. Danas sam dogovorila pregled na poliklinici "Helena" (ali tek 22.4. jer prof.ne radi poslije Uskrsa) pa ćemo vidjeti što tamo kažu.
25.2. smo ju cjepili Prevenarom, 25.4 bi trebala dobiti drugu dozu Prevenara (8.8. će biti 2 godine), htjela bih ju cijepiti što prije protiv vodenih kozica. Kakva je sad procedura obzirom da mora primiti dva različita cjepiva?

Darko Richter, dr. med.

Ista se cjepiva niti ne daju zajedno.
Ova dva cjepiva nemaju ništa zajedničko, i mogu se dati o istoj viziti, ili razdvojeno.
Preporučio bih vam da cijepljenje protov pneumokoka nadopunite nakon nekih 6 mj. 23-valentnim polisaharidnim cjepivom, a da vodene kozice, nakon cijepljenja sada, ponovite još jednom u predškolskoj dobi od 4-6 g.

gerber

htjela bih samo pitati klementinu u kojoj je ordinaciji cijepila dijete prevenarom?

Klementina75

Cijepili smo dijete kod naše obiteljske liječnice(dr. Bojana Cigić) u Osijeku. Ona nije pedijatar nego specijalist opće medicine, ali jako puno zna o djeci, a ono što ne zna pita one koji znaju. Uvijek uvažava savjete dr. Richtera,a moje dijete joj je bilo prvo koje je cijepila Prevenarom, opet po savjetu dr. Richtera.

Klementina75

Poštovani doktore,
samo da još jednom utvrdim "gradivo" o cijepljenju. Naručili smo se 27.4 za cijepljenje Varilrix-om, znači možemo u istoj toj posjeti dobiti i drugu dozu Prevenara (prva je bila 25.2.), a onda nakon 6 mj (negdje krajem 10-og mj.) kada dijete bude staro 2.g i 2mj. dati Pneumo 23?
Hvala na odgovoru.

gerber

hvala klementina, i mislila sam da nije riječ o pedijatrijskoj ordinaciji. Nažalost.

Darko Richter, dr. med.

Dosta signifikantan komentar, a bilo bi dobro da ga pročitaju pedijatri. I da se malo zamisle.
Čime ne želim reći da odobravam ili odbacujem ovaj komentar. Samo to, da je signifikantan, u sadašnjem trenutku previranja u hrvatskoj pedijatriji na razini primarne zaštite. Vjerojatno ima i drugih komentara, ali, dok se ne pojave, ovaj je signifikantan.

Darko Richter, dr. med.

NA PITANJE U POSTU:

Klementina75 08.04. 2009. 09:50
Re: visoka temperatura
Poštovani doktore,
samo da još jednom utvrdim "gradivo" o cijepljenju. Naručili smo se 27.4 za cijepljenje Varilrix-om, znači možemo u istoj toj posjeti dobiti i drugu dozu Prevenara (prva je bila 25.2.), a onda nakon 6 mj (negdje krajem 10-og mj.) kada dijete bude staro 2.g i 2mj. dati Pneumo 23?
Hvala na odgovoru. ...Ž

ODGOVOR JE - DA.

gerber

majka sam, zdravstveni sam djelatnik, kontaktiram često liječnike pedijatre, ali često imam dojam da je za puno ljudi diploma na faksu i skupljanje bodova za komoru uglavnom dovoljno. A to što medicina svakim danom napreduje,... to je uglavnom samo za časopise. Hvala Bogu,uglavnom smo zdravi.

Darko Richter, dr. med.

Sada su vam komentari već postali pomalo "niski", uobičajeno za naše prostore.
Naime, vi biste odmah i sada Prevenar, i zbog toga, što netko ima negativan stav prema tom cijepljenju, jer ga ne poznaje, vi podmećete o bodovima, komori, i sličnim ambicijama na uštrb usluge vama. Pa Prevenar je u Hrvatskoj tek godinu dana ili koji mjesec duže. Ti su bodovi izmišljeni samo za to da doktori nastave s edukacijom. Bodovi se dobiju za znanje, a ne za neznanje. Imaju li advokati, veterinari, drugi radnici u zdravstvu, građevinari ili ekonomisti neke ili bilo kakve sustave kontinuirane edukacije? Odgovorite!
Vama nije palo na pamet da su bankovne kamate u Hrvatskoj bezobrazno i pljačkaški visoke, da bilo koja dugoročna kamata kojoj prva znamenka nije 5, ... ili manje, predstavlja običnu ucjenu i pljačku. I vama ne pada na pamet da malo usporedite usluge vaših liječnika, s uslugama banaka, u kojima svi držimo svoj novac. Ili, da pipnemo advokate, suce, il arhitekte i građevinare, a o političarima da ne pričamo.
Vama je istinski problem Prevenar, jer neki doktor iza vašeg prvog ugla, ne bi još to dao, jer ga ne poznaje. Ali, taj je doktor jako je dobar za bolovanja, ne odlazite vi od njega. Jesam li u pravu?
Bolje bi bilo da malo ujednačite kriterije, jer, ovdje jedan jako veliki broj ljudi ne zaslužuje zdravstvenu zaštitu kako je sada orgnizirana. Ja jedva čekam da svatko počne plaćati punu cijenu za sebe.
Onda će odmah i doktori profunkcionirati, i neće biti problema s Prevenarom, ali, vjerujte mi, bit će velikih problema s bolovanjima. Ići se se zdrav i bolestan na posao, i doktore će se moliti da problem riješi tako da se ne mora baš na bolovanje.
Što nitko ne pita zašto su novo asfaltirane ulice u roku od 5 godina same džombe na džombama.Ti građevinari izgleda da nemaju pojma o podlogama, nakon prve zime astalt puca, trgaju nam automobile, a oni inkasiraju, kao i servisi, veliki broj živi od nekvalitete. Je li to doktori žive od vaših bolovanja?

Klementina75

Ne bih htjela da se ovaj moj post pretvori u komentiranje zdravstvene politike jer imam u kući zdravstvenog djelatnika(stomatologija) pa mi je muka već pri samom spomenu zdrav.politike, ministra, HZZO-a, pacijenata...
Ja ima predivnu liječnicu koja je liječila svo troje moje djece i nema tog pedijatra u prim. zaštiti za kojeg bi ju mijenjala. Da bi netko bio dobar liječnik, prvo treba biti dobar čovjek, a sve ostalo dodje iskustvom i željom za usavršavanjem (kao i u ostalim područjima života). Pa lijepo molim da se otvori nova tema za polemiziranje. Mi još nismo završili liječenje moje djevojčice, a savjeti dr. Richtera će mi u ovom slučaju itekako trebati pa bih željela imati pregledan slijed događanja.
Hvala lijepa na razumijevanju.

Darko Richter, dr. med.

I Papa je jako dobar čovojek, ali je kao liječnik obična nula.

gerber

Ispričavam se svima koji misle da zaslužuju ispriku. Klementina oprosti, djevojčica je sada najvažnija. Doktore, ja sam rekla da imam katkad dojam i nisam sve liječnike stavila u isti koš. U Zg preporučaju, u nekim drugim gradovima - bože sačuvaj. Zdravstveni sam djelatnik i jedva čekam da i ovdje dođe ono -plati pa se liječi, jer svakodnevno pokušavam ljudima objasniti da to što su dobili od liječnika nije samo obični papir nego nalog koji košta, da ona kutijica tabletica košta par sto kunića,...a ljudi samo gunđaju,traže prava,...pa ne znaju. Živjela sam vani gdje se sve plaća,gdje se zubići peru 5 puta dnevno, samo da se ne mora platiti popravak zuba. A prevenar želim negdje unatrag 9 mjeseci. Još jednom isprike iskrene, malo sam pretjerala- iako nisam bila baš isključiva.

Darko Richter, dr. med.

Ponekad moram izraziti svoj stav i o pitanjima, a ne samo odgovarati na njih.

Klementina75

Što se mene tiče, isprika je suvišna (nemate se zašto ispričavati, bar meni) A što se tiče plaćanja zdravstvenih usluga, ja bih bila zadovoljna da se počne plaćati doktorima za uslugu, a ne lopovima u HZZO-u (kad ionako većinu toga napravim privatno i platim). Ali predlažem da se prebacimo na SIMON jer se o plaćanju i ne plaćanju zdrav.usluga može još puno toga reći.

Darko Richter, dr. med.

Ja sam se već tamo prebacio. Ne bih se složio s vašim opaskama na račun HZZO-a.