Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

visoka temperatura

Klementina75

Poštovani dr. Richter,
jučer smo bili na pregledu u "Heleni" kod dr. Cvitković-Roić.Evo nalaza:
Iz statusa:TT 11kg, dobrog općeg stanja,afebrilna.Abdomen palpatorno uredan. Auskulatorni nalaz uredan.Spolovilo uredno.
Urin: uredan
Urinokultura:u tijeku
UZV bubrega i mjehura: desni bubreg mjeri 6,4x3,2cm,pijelon 7mm,parenhim uredan.
Lijevi bubreg mjeri 6,3cm x 3,3c nema dilatacije kanalnog sustava,parenhim uredan.Stijenka mjehura uredne debljine, nema dilatacije uretera.
Mišljenjeomgbzirom na pozitivnu obiteljsku anamnezu i febrilitete nejasne etiologije potrebno je učiniti DRNCG. Prema kliničkoj slici i dosadašnjim nalazima mišljenja sam da febriliteti najvjerojatnije nisu uzrokovani bolešću urotrakta.Preporučujem konzultirati infektologa glede Marshall sindroma(PFAPA sindroma).

Malo sam istraživala po internetu i našla na Orphanetu simptome ove bolesti i vidim da se gotovo sve poklapa. Jedino što sam kod dosadašnjih epizoda samo jednom primjetila da ima afte.
Rekla sam doktorici da se konzultiram s Vama pa me pitala što kažete na sniženu vrijednost IgA (nalaz sa Šalate u prijašnjem postu od 5.4.)?
Preporučila je infektologe doc.Tešović ili Knezović te rekla da se o ovome konzultiram i s Vama jer to nije njeno područje. Da li je taj sindrom Vaša domena ili infektologa?
Hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Taj sindrom je domena imunologa, a ne toliko infektologa, koji ga, doduše, isto tako često vide, jer, zbog temperature djeca dolaze i njima. A, kao što vidite, dolaze i nefrolozima, jer, kada se ne vidi izvor temperature, onda mora da je bubreg. na kraju mogu doći i hematolozima. Itd.
Ja jedino za sebe znam da prikladno liječim PFAPA, za druge još nisam čuo da su nekom rijuešili taj problem, osim da su nabacili tu dijagnozu. Većina, od onih rijtekih koji znaju što je PFAPA, boji je se liječiti onako kaiko treba.
Međutim, PFAPA je ISKLJUČIVO klinička dijagnoza, ne postoji neki specifični nalaz za dijagnozu.
A u vaše 3 stranice niti na jednom mjestu nema apsolutno ništa što upućuje baš na PFAPA. Ako mislite da je podatak polimikroadenije iole značajna za PFAPA, javljam vam da to NE ZNAČI AMA BAŠ NIŠTA. Itd. Kao i svi ostali nemušti pacijenti u Hrvatskoj, i vi baratate nekim nalazima, koje apsolutno ne razumijete, a ispuštate veliku sliku. PFAPA se vidi golim okom, tko zna vidjeti. Ja vam na daljinu ne mogu pomoći, a bojim se da više i ne bih htio biti vašim ordinariusom, previše se stvari nadrobilo, s vezom i bez veze, i razgovor nije više autentičan, već obojen vašim opasnim neznanjem iz raznih izvora.
Zato je najbolje da upitate nekoga koga još niste pitali, npr. infektologe.

Klementina75

Na svim postovima ja nisam davala svoje mišljenje nego mišljenja stručnjaka i nalaze koje sam dobila. Možemo li doći k Vama, obzirom da ne poznajem boljeg imunologa u Hrvatskoj pa da, konačno, dobijemo dijagnozu.

Darko Richter, dr. med.

Možete.

Klementina75

Puno Vam hvala. Možete li mi još, molim Vas, dati broj telefona gdje se možemo naručiti?
Još jednom, puno hvala. Pozdrav, Klementina

Darko Richter, dr. med.

Pišite na mail:
predbiljezbe.poliklinika.pedijatrija@kbc-zagreb.hr
i dobit ćete potvrdu narudžbe povratnim mailom.

Klementina75

Poštovani doktore,
već tri dana pokušavam poslati mail na adresu koju ste mi dali, ali mi se stalno vraća neisporučen.
Pročitala sam da radite privatno na poliklinici "Alergovita". Možemo li doći tamo k Vama na pregled?

Hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Utipkavate nešto krivo, upravo sam isprobao, i adresa je korektna:
predbiljezbe.poliklinika.pedijatrija@kbc-zagreb.hr

Možete se naručiti i u Alergoviti.

Klementina75

Puno hvala. Ipak ćemo u Alergoviti.
Pozdrav, do skorog viđenja.