Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zelena stolica kod bebe

saky01

Dobra večer,
imam bebicu staru mjesec dana.rođena sa 3610 g. a nakon mjesec dana je dobila na težini 730 gr....u početku dojena,pa na bebimilu a onda smo zbog nepodnošenja bebimila prešli na NAN HA 1,jer je pedijatrica rekla da je on najlaganiji za dječiju probavu....sad otkad koristimo Nan bebica kaka jedanput dnevno,zelena stolica koja je jako neugodnog i kiselog mirisa,jako se steže grči po cijeli dan dok to jadna ne izbaci,u toj stolici ima primjese žučkaste boje al je večinom zelena...pedijatrijatrica je rekla da će to doći sve na svoje,da se to zeleno treba izbaciti iz crijeva da crijeva normalno prorade međutim to traje 10ak dana i ne čini mi se ništa bolje...bebica se grči kad jede,puno prducka i to jako smrdi,inače jako hlapljivo jede pa vjerovatno povuče i dosta zraka....i da napomenem,beba je puštena kući sa povećanom žuticom,nije bila na fototerapiji nego doma na danjem svjetlu....dajem joj uz svaki obrok sab simplex kapi....e sad me zanima,jesu li te stolice zabrinjavajuće,da li da nastavimo sa NANom ili da promjenim hranu,kad doktorica kaže da je on najlaganiji ili da strpljivo čekam da se ta crijeva izreguliraju....
ufff šta sam ja sad tu svašta nadrobila,valjda ćete uspjet to sve povhvatat...
Unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Meni je zabrinjavajuće da joj dajete Sab simplex.
U Hrvatskoj se ne možeš niti roditi a da ti ne uskrate nešto prirodno (npr., normalni porod, dojenje), a da ti istovremeno ne uguraju nešto vještačko, osobito ako je iz apoteke ili na recept HZZO-a.
Čak, dobivaš ime lutkice s kojom češ se igrati jedan dio djetinjstva, jer, "bebica" , to je, koliko se ja sjećam, igračka. A vaše je dijete i nije vaše vlasništvo niti igračkica, već dar i odgovornost.
Iz svih ovih razloga, jednostavno ne znam odgovor na vaše pitanje.

saky01

pa dobro dragi doktore,
Sab simplex je išao po preporuci vaših kolega liječnika nisam ga ja sama izmislila...
a osobe kao ja koje traže savjet stručne osobe kao što ste Vi,mislim da bi trebali
dobit nekakav savjet od Vas već kad ga tražimo...moje dijete meni nije igračka,a to
kako je ja zovem je samo moja stvar...ako mogu dobiti Vaš stručni savjet bilo bi lijepo,
tako da olakšate roditeljima koji su neiskusni....zato ste ipak tu...zar ne????

Darko Richter, dr. med.

Ako vam kažem da ne znam, i to još obrazložim, onda mi nije jasno da inzistirate da vam dam odgovor iza kojega neću moži stajati. Pa ja vama ne uskraćujem odgovor. Uistinu bih am mogao reći svašta, no to ne bi bilo od mene pošteno.

saky01

dragi doktore,
stvarno Vas nisam ničim htjela uvrijediti...
Znači preporučavate da izbacim Sab simplex kapi,onda ću to i učiniti....
mislite da je u redu da nastavim s nan HA 1,pa će se možda stolica sama od sebe regulirati kad bebina
crijeva prorade???strah me sad opet promjeniti prehranu kad ne znam kako bi beba na to reagirala...
oprostite što opet postavljam pitanj
unaprijed hvala,
Sandra

Darko Richter, dr. med.

Djetetu treba jedan normalni i solidni pedijatrijski pregled. Koliko je teško, koliko pojede po obroku,kako se ponaša?. Takve stolice, kakve opisujete, mogu bitii tzv. "stolice gladi".
Čemu SabSimplex? Odakle to, da se napamet, novorođenčetu, daje NAN HA, tj. hipoalergeno kravlje mlijeko? Bez pretraga, bez ičega?
Ako su nadimanje ili kolike od alergije, onda hipoalergeno mlijeko rješava problem. Čemu onda SabSimplex, koji kod alegje kao i kod običnih kolika nema djelovanja. Ako nema alergije, čemu hipoalergena forumula?
Ne možete vi mene uvrijediti, ali, definitivno imam dojam da tu nedostaju bitni dijelovi istine.
Što bi vam doktor davao SabSimplex, da vi to ne tražite? Ili hipoalergeno mlijeko, da vi njemu to ne izgovarate u ambulanti, a zavaravate se da uopće znate što je alergija. Sada ste dobili sve što ste htjeli, a dijete ima jedva mjesec dana, i nešto ne štime, inače me ne biste pitali. Jer, da vam prvi nije dao što ste vi sebi zapisali u glavi, išli biste dalje dok ne biste čuli od nekoga ono što vi želite. A to se, u javnosti, naziva "drugim mišljenjem". To doista jest drugo mišljenje,ali sasvim nemedicinsko. I to je sve. To više nije nikakva medicina.
.

saky01

beba je sa mjesec dana bila na prvoj redovnoj kontroli i dobila je 730 gr i narasla 7 cm,živahna je i motorika je sve u redu
i doktorica je rekla da sve dobro ide...djete jede otprilike 7 obroka po recimo 100 ml,a na kutiji piše da bi u toj dobi otrebalo sve
skupa piti 600 ml,a ona pojede i malo više od toga....ona nema nikakve simptome bolesti,jedino se nekad muči kad jede jer
ju ona prime ti grčevi jer ne može kakat....i meni je doktorica spominjala stolice gladi ali ja je ne mogu natjerati da više jede,u
biti kad ona pojede ponaša se zadovoljno.a nan ha1 mi je preporuila doktorica jer je najlaganiji,a sad zašto hiperalergeno
to stvarno ne znam....

saky01

ja stvarno nisam čula za te kapi sab simplex a pogotovo za hiperalergeno mlijeko tako da ništa ne dajem djetetu na svoju ruku....

Darko Richter, dr. med.

Vi meni pričati kao i nebrojeni na ovom forumu, kako vi "ništa na svoju ruku ne dajete djetetu".
Normalno, kada se u ordinaciju ulazi po želji, iza skoro svakog ugla. Uvijek se mama pokrije nekim doktorom, ili apotekarom.
No, sada najedanput više nama zelene stolice od prvog psota, već se muči kod kakanja. A to je drugačiji, iako vjerojatno samo funkcionalni problem.
Jer, ako je dijete u prvommjesecu dobilo 730 g, onda je više nego zdravo.

saky01

Vidim ja,Vi uporno u "KUPE" a ja u "ŠPADE" kako bi rekli kod mene u Dalmaciji....
ja jedno a Vi drugo...evo ovako nakon poroda sam skoro 3 tjedna ležala na Sv. Duhu,
bez bebe kiretaža i ostale komplikacije,jedva sam izvukla živu glavu pa baš i nisam
imala vremena šetati po doktorima i ljekarnama....al nije ni bitno...Vi uporno idete
na drugu stranu i dovodite u pitanje moje majčinstvo...ja cijelo vrijeme i pričam o zelenoj stolici
jer me to jedino i muči,želila sam samo saznati da li je to zabrinjavajuće i da li trebam ići negdje
dalje s njom,a ne ulazit u raznorazne dubioze....ali očito to neće ići,još jednom hvala na svemu...
pozdrav,
Sandra

Darko Richter, dr. med.

Vama nikako nije jasno da doktor mora znati sve što se tiče određenog problema. A to, da ste imali kiretažu, i da ste odležali na Sv. Duhu 3 tjedna, itd., itekako igra ulogu, a evo, mi to doznajemo u 10. postu..
Tamo je dijete, očito dobro napredovalo, vjerojatno na nekoj "običnijoj" formuli. I, kakva je bila stolica tamo? Jer, čemu mijenjati prehranu, ako je imalo zelen stolice,a uredno napredovalo. I, nije uvijek bitno što vas muči, već je bitno što muči dijete. A to bi bilo prije neka nelagoda ili bolovi kod defekacije - to liči na konstipaciju. I, terapija bila "nihil" (ništa), ako dijete uredno napreduje, ne naphava se, ne povraća, nema krvi na stolici, pr crven niti privlači noge kod defekacije, itd.
Vi nikako da shvatite da je pedijatar radi djeteta, a ne radi majke. To je uputno razdvojiti.

saky01

kad je bila na bebimilu kakala je žuto,ali jako tvrdo to su bili kao kamenčići i jako se mučila,nije mogla podrignuti i puno je bljuckala pa su onda preporučili NAN....
sada ne bljucka,kaka zeleno sa primjesama žute,spava dobro se ponaša ali kad ju prime ti grčiči steže se i steže nogice...u biti mislim da je največi problem bar koliko ju ja gledam,da kad jede jede jako hlapljivo i nemože to sve popiti brzinom kojom bi valjda ona htjela i onda je to počne grčiti...tako da to hranjenje ispadne za nju nekakvo mučenje,sve ona pojede al se prije toga dobro napati....zato mislim da bi i na drugu hranu isto tako reagirala jer mislim da nije do hrane nego do njenog načina papanja....samo je kažem ta stolica zelena i jako smrdi,a doktorica je rekla da će to preći u žuto kad crijeva prorade kako treba al još ništa pa me to muči....
pozdrav
Sandra

Darko Richter, dr. med.

Razjasnite točno što jede, jer, NAN HA je hidrolizat, tj. hipoalergena formula, koju jedu djeca s alergijama. Preznovjerje je misliti da je onda jednako dobra i za inače zdravu djecu i da je jš bolja od obične formule.

saky01

nan ha1 je uzimala a sad uzima obični nan jer ste rekli da joj ne treba taj hiperalergeni....ne znam zašto je doktorica uopće taj i preporučila

Darko Richter, dr. med.

Ne bih se izvlačio na neku drugu doktoricu. Vi ste mama.

saky01

Dragi doktore,
evo ja i moje dijete bili jutros na pregledu da vidimo jel napreduje i jel sve ok.
dobila je 260 gr u 7 dana i doktorica kaže da je to dobro...znači napreduje pa ćemo dalje nastaviti s običnim nanom a valja će ta stolica s vremenom i požutjeti...
pozdrav,
sandra

Darko Richter, dr. med.

Da, izgleda da napreduje više nego uredno. Nemojte stalno (dalje) mijenjati vrstu formule, to je poznato kao "valcer mlijeka" i uglavnom ne vodi ničem dobrom.

saky01

nećemo sad više ništa mijenjati,kad dobro napreduje....
hvala na pomoći i savjetu
pozdrav,
sandra

mama Rea

Mene takodjer muci zelena stolica kod djeteta. Imam kcer staru dva mjeseca. Dojila sam ju do prije tri dana. Imala je problema sa stolicom, nije ju imala po 3-4 dana, ali mi je rekla pedijatrica da je to normlno. Posto je imala i grceve kupila sam joj sirup Torminalis no nije pomogo. Kako joj nije bilo bolje kupila sam biogaia kapi, ali sam joj to dala samo 1x. Odlucila sam ju prestat dojiti jer sam smatrala da joj je to od moje prehrane ( iako sam pazila sto jedem). Kupila sam joj Nan 1. Jos uvijek je dosta nemirna, ima trenutke vristanja, a ne placa, ali je bolje. No danas kad je napokon imala stolicu, ona je bila gusta, tamno tamno zelene boje i nije bila vodena nego kremasta, dosta je zaudarala. Do sada je imala "proljevaste" zlatne stolice. Pretpostavljam da je to od promjene hrane, ali svejedno me brine da to nije stolica gladi. Mislim da je bolje pricekati sljedecu stolicu da vidim kakva ce biti, ako bude bila ista da li je potrebno ici pedijatru? Do sada sam mislila da te zelene stolice izgledaju svjetlije, ne tako jako tamne. Ne znam sto bi u biti mozete napisati kao savjet, vise ovo pisem da me se smiri jer sam se dosta prepala. Citala sam da je to moguce i od Fe-a u hrani, ali nema zeljez toliko puno da bi bilo zbog stoga. Unaprijed hvala..Rea

Darko Richter, dr. med.

Ne vidim niti jedan razlog koji bi govori za to da ste je trebali prestati dojiti. Izvolite nazad na dojenje.