Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zelena stolica kod bebe

Mishie

Poštovani doktore,

Majka sam bebe stare dva i pol mjeseca. Posljedjih 12 dana moja beba ima zelene proljevaste i sluzave stolice, doduše nekad bude i mješavina žuto-zelene stolice koje su neugodnog mirisa. Ovo se počelo javljati nakon što je 06.05. primila vakcinu protiv hepatitisa B. Inače smo kasnili sa vakcinom zbog toga što je prije toga imala upalu uha i liječena je sinacilinom 5 dana. Nakon što je konstatovano da upale više nema pedijatrica je rekla da se može vakcinisati i od tada nastaju navedeni problemi. Nakon toga dali su nam Linex koji smo joj davali 5 dana i ništa. Beba je do unazad 3 dana bila isključivo dojena. Nakon svakog podoja ili čak u toku podoja počinje da se uvija, stenje i prolita se. Posljednja tri dana dajem joj i po 100 ml dohrane. Sinoć je bila jedna skroz žuta stolica a danas opet čitav dan zeleno. Jako se brinem. Sutra je opet vodimo na pregled ali bih Vam bila jako zahvalna kada biste mi i Vi dali svoje mišljenje. Da li je moguće da se organizam još čisti od antibiotika ili može biti reakcija od vakcine?

Unaprijed zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Nema veze s vakcinom, ali od antibiotika, to može biti.

Mishie

Poštovani doktore radili smo koprokulturu i tek juče nam je stigao nalaz (stolicu smo slali u drugi grad na analizu) a u kojem stoji:
Escherichia coli
Enterobacter spp

ANTIBIOGRAM
S-osjetljiv, I-slabo osjetljiv, R-neosjetljiv
Escherichia coli
AMOXICILLIN+CLAVUL S
IMIPENEM S
CEFALEKSIN R
CEFAHLOR R
CEFTRIAXON R
CHLORAMPHENICOL S
GENTAMICIN R
TRIMETH-SULFO R

Svjesna sam da je u pitanju ešerihija koli. Obzirom da je vikend ne možemo otići do pedijatra prije sutra da pregleda nalaz i kaže šta dalje. Zamolila bih Vas da mi, ako Vam nije problem protumačite ovaj nalaz i odgovorite da li je ovo jako opasno i kakav ishod može biti? Kakvu bi vi terapiju odredili? Jako sam zabrinuta. Ovo mi je prva beba i od samog rođenja nas neki problemi prate.
Hvala Vam unaprijed

Mishie

Poštovani doktore radili smo koprokulturu i tek juče nam je stigao nalaz (stolicu smo slali u drugi grad na analizu) a u kojem stoji:
Escherichia coli
Enterobacter spp

ANTIBIOGRAM
S-osjetljiv, I-slabo osjetljiv, R-neosjetljiv
Escherichia coli
AMOXICILLIN+CLAVUL S
IMIPENEM S
CEFALEKSIN R
CEFAHLOR R
CEFTRIAXON R
CHLORAMPHENICOL S
GENTAMICIN R
TRIMETH-SULFO R

Svjesna sam da je u pitanju ešerihija koli. Obzirom da je vikend ne možemo otići do pedijatra prije sutra da pregleda nalaz i kaže šta dalje. Zamolila bih Vas da mi, ako Vam nije problem protumačite ovaj nalaz i odgovorite da li je ovo jako opasno i kakav ishod može biti? Kakvu bi vi terapiju odredili? Jako sam zabrinuta. Ovo mi je prva beba i od samog rođenja nas neki problemi prate.
Hvala Vam unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Svaki pojedini živi čovjek na ovome svijetu u stolici ima E. coli i Enterobacter, te još bezbroj drugih klica, kojih po gramu stolice ima preko milijarde, tako da, u crijevu ima više bakterija, nego što čovjek ima vlastitih stanica od kojih je sazdan.
Tako da ne razumijem što me pitate.

Mishie

Dragi doktore zahvaljujem na odgovoru. Poznato mi je da ešerihija koli pripada skupini bakterija koji su normalni stanovnici crijeva mnogih ljudi gdje pomažu varenju hrane. Isto tako poznato mi je i da može da izazove različite bolesti i infekcije kako urinarnog trakta tako i crijevne a posebno kod dojenčadi i male djece.
Ja sam Vas to pitala iz razolga što moja djevojčica (koja ima 2 i pol mjeseca) ima proljevaste stolice zeleno - žute a nekad skroz zelene boje i neugodnog mirisa, ponekad sa primjesama sluzi. Znači ima takve stolice 12 puta u toku dana što ne vjerujem da je normalna pojava. Ovakvo stanje traje već 17 dana. Bebi i dalje dajemo linex 3 puta na dan po jednu kapsulu. Bojim se da ne dehidrira. Pedijatrica nam je danas na službenom putu, zvali smo je na tel. i rekla ako do sutra stanje bude ne promijenjeno u pogledu broja stolica uključiće sirup XICLAV. Ja sam samo htjela da čujem Vaše mišljenje u pogledu gore navedenog?!

Srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Moje je mišljenje da vi s tim nalazom ne možete ništa početi.

1stimemom

Poštovani,

naša Dunja je beba od tri mjeseca i stolica joj je zelena već dva tjedana. Nije prehlađena, živahna je, puno se smije i guguće, igra se, uporno pokušava sjediti, glavicu čvrsto drži, normalno spava, jede Novalac (obični) od početka, ne pije nikakve dodatke, samo vodu kada je žedna (otprilike 1,5 dl na dan), grčevi su nestali, prirast težine je uredan, no ta zelena stolica ne nestaje (prije je bila žuta). Ponekad je zelena sa malo žutog, ponekad kao žabokrečina ili zelena želatina (prazna). Uvijek je "blatna", a primijetila sam da ta konzistencija ovisi o količini popijene vode. I koža oko guze joj je počela crveniti, da li je moguće od toga? Guzu čistimo s vodom, svaka 2,5-3 sata i koristimo jgl mast za guzu - do sada s tim nije imala crvenilo.
Trebam li je odvesti pedijatru ili je to sve normalno? Ako je uopće moguće na osnovu ovih informacija dati savjet.

Hvala,
Ivana

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sama boja stolice ne treba zabrinjavati, već samo željezu u hrani koju dajete može biti uzrokom ovakve boje. Nadalje ako crijevo brže radi (kao npr kod grčeva ili ako se dogodi infekcija) zelena boja žuči se ne stigne pretvoriti u žutu ili smeđu. Obzirom na crvenilo, moguće je da su stolice kiselije (ako ih ima više nego uobičajeno), svakako možete početi mazati Canestenom ili Plimycolom, svaki puta kod promjene pelene. guzu perite pod mlazom tekuće vode., a preko svega stavite Dermalibur ili sudokrem kremu. Želatinoznost i žabokrečinasti izgled upućuju na oprez - ako se to nastavi trebat će isključiti alergiju na kravlje mlijeko. No dokle god dijete dobro napreduje može se čekati.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

I još nešto, započnite Bio Gaia probiotske kapi, 1x na dan 7 kapi.

1stimemom

Hvala vam na savjetima zaista smo zahvalni.
Uz vaše savjete je guza ubrzo bila "k'o nova", a sa upornim zelenilom smo se već skoro bili pomirili, ali eto, povuklo se prije 4 dana.
Doduše, uvedena joj je i dohrana u međuvremenu (proso i rižine pahuljice), no koliku je to ulogu igralo zaista ne bih znala.
Još jednom hvala i ugodne blagdane vam želimo.

Dunja, tata i mama

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

happy, i Vama sretni blagdani!

mrphy

Poštovani,
Moja curica ima 5 i pol mjeseci još uvijek je na prsima,ima par dana sam počela davati joj kašice 2-3 žličiice dnevno po preporuci pedijatrice,pa je imala par zeleni stolica koje su dosta rijetke, beba je dobro nema nikakvih promjena osim stolice.Zanima me vaše mišljenje,trebam li se zabrinjavati?Unaprijed hvala na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema razloga za brigu, samo polako uvodite dohranu. Ako se jave grčevi ili se nastave ovakve stolice par tjedana javite se pedijatru.