Pulmologija

Alergijski alveolitis?!

Tomislav

Molim vas da mi netko odgovori kako se manifestira i liječi Alergijski alveolitis?!
Hvala

doc. dr. Neven Tudorić

Alergijski alveolitis uzrokuje preosjetljivost na neku bjelančevinu koja se udahne u pluća. To su rijetke, najčešće profesionalne bolesti. U našim uvjetima nešto su češća tzv. "farmerska pluća " usljed udisanja prašine pljesnivog žita u kojoj se nalaze bjelančevine nekih plijesni. Slične se pojave mogu desiti u nekim strukama u proizvodnji sira ("perači sira"blunk,šampinjona, peradarskoj industriji i sl., a uvijek se radi o sličnom mehanizmu bolesti. Popis ovih bolesti je svakim danom sve veći i raznolikiji. Bolest je manifestacijama nalik astmi, karakterizirana je napadajima kašlja i otežanog disanja, obično nekoliko sati nakon izlaganja prašini koja sadrži bjelančevine na koje je bolesnik osjetljiv. Već iz navedenog je jasno da se bolest može "liječiti" uklanjanjem bolesnika iz kontaminirane radne okolice, dakle spriječiti.