Pulmologija

eozinofili

Sabina

Imam astmu i patim od alergija od djetinjstva.Sad imam 28 godina. Nedavno sma napravila krvne pretrage imam eozinofile 1.13 a granica je manje od 0.7. Ostalo je sve normalno. Da li se može povezati astma i eozinofilija?

doc. dr. Neven Tudorić

U alergijskoj astmi su povišene vrijednosti eozinofila uobičajeni nalaz. Astma je eozinofilna upala, to znači kronična upala sluznice dišnih putova u kojoj su eozinofili vrlo važni čimbenici. Što više, visoka eozinofilija može odgovarati stupnju alktivnosti bolesti i ukazivati na nedovoljnu kontrolu bolesti. Preporučujem skoru kontrolu u našoj ambnulanti za astmu u Kliničkoj bolnici Dubrava.