Pulmologija

hilusi

rada

postovani,

nakon prelezanog gripa osjetio sam cesce umaranje i preznojavanje. Obratio sam se lecniku koji je pregledom ustanovio prosirenje hilusa na plucima i povecanu sedimentaciju , 4 puta vecu od gornje granice. Imam 60 godina, visok krvni tlak, imao sam takodje blazi mozdani udar pre 2 godine. takodje mi je otkrivena reuma, oticu mi zimi zglobovi, narocito kolena, prsti (nozni palac) . Lecnik cak sumnja na giht. Molim za savjet.

doc. dr. Neven Tudorić

"Proširenje" hilusa je nedovoljno precizan opis nalaza. Ako se radi o uvećanju limfnih čvorova u hilusima (uz ubrzanu SE) bit će potrebna dodatna obrada (CT prsnog koša, pregled iskašljaja, evtl. bronhoskopija itd.).