Pulmologija

mama

Tanja

Poštovani,
Moja mama je 1948. godište. Hospitalizovana je radi razjašnjenja etiologije radiološki viđene tumorozne promene u hilusu pluća. Tokom hospitalizacije na institutu za onkologiju viđene su tumorozne promene na mozgu, ona je onda zračena. Urađene su pretrage creva želudac, abdomen, štitna žljezda, grudi pluća i nije ništa nađeno. Zatim je posle bronhoskopije, na kojoj ništa nisu našli, urađena i medijastinoskopija, biopsija retroaualnih limfnih čvorova, ex tempore radi se o malignom tumoru, najverovatnije adenokarcinomu. Nalaz sa biopsije čekami.
Molila bi Vas da mi kažete ako znate ili imate nekakvu ideju gde bi mogli još da tražimo primarni tumor pošto još uvek nije nađen. Na mozgu su konstatovali da ima 6 metastaza od kojih jedna je prečnika 2,5cm a ostale su sitne. Htela bi da znam kakve su prognoze i nešto da mi kažete o daljem lečenju.
S poštovanjem Tanja

prof. dr. Neven Tudorić

Prema opisu vjerojatno se radi o primarnom adenokarcinomu bronha (pluća). Ovi su tumori relativno česti u plućima, a češće su smješteni periferno tako da ih se bronhoskopski nešto teže dokazuje. Moždane metastaze su takodjer česte, znak su proširene bolesti i loše prognoze.