Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

?

Dario

Prije tri godine moj stomatolog mi je izvedio zivac iz petice,kanal napunio,ali ne kako treba,i plombirao zub.Sad me taj zub pomalo boli kad zvacem.On je rekao da ce poslije trebati mozda uraditi resekciju korjena.Da li se mozda sad moze ponoviti lijecenje tog zuba,i da li to sto taj zub boli na zagriz znaci da vec postoji proces ,a ako postoji da li to moze ugroziti ostale zube?

Dr.sc. Silvana Jukić

Ako zub nije dobro napunjen preporučam ponovno liječenje. Ako Vaš stomatolog to nije napravio kako treba prvi put, bilo bi dobro da Vas uputi specijalistu endodoncije. Tek ako ponovni pokušaj liječenja ne uspije zbog objektivnih razloga preporuča se resekcija vrha korijena.

Bol na zagriz govori u prilog postojanja procesa u kosti oko vrha korijena, ali taj proces rijetko ugrožava susjedne zube. No, postojanje upalnog procesa u organizmu može mijenjati imuni odgovor čitavog organizma, prouzročiti promjene u udaljenim dijelovima tijela i dovesti do razvoja akutne faze procesa kada može doći do oticanja tog područja.