Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Ortodoncija

Igor

Da li mi mozate reci nesto vise o mobilnoj i fiksnoj ortodonskoj protezi?Koje su prednosti i nedostatci fiksne, a koje mobilne?D a li su komplikacije cesce kod mobilne ili kod fiksne?
Hvala!

Dr.sc. Silvana Jukić

Obzirom da nisam ortodont pokušati ću ukratko odgovoriti na Vaše pitanje znanjem općeg stomatologa.
Prednosti fiksne ortodoncije je u pomaku cijelog zuba, krune i korijena, dok se mobilnim aparatom pomiču samo krune zuba. Potom, nošenje aparata ne ovisi o volji pacijenta, aparat je stalno u ustima, dok kod mobilne ortodoncije pacijent utječe na vrijeme nošenja aparata. Ukoliko pacijent nije discipliniran to može produžiti vrijeme terapije.
Nedostatak fiksne ortodoncije je otežano održavanje oralne higijene. Ukoliko sila kojom se djeluju na zube nije pravilno određena komplikacija ortodontske terapije je resorpcija korijena. Obzirom da je terapija fiksnim aparatom brža od terapije mobilnim aparatima mogućnost te komplikacije je nešto veća kod fiksnih aparata.