Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Zabrinuta

Nadja

Da li se kariozni zubi mogu pripisati samo losoj higijeni,ili kod ljudi postoji razlika u kvaliteti zuba.Naime,jako vodim racuna o zubima,poslije svakog obroka perem zube,a skoro uvijek kad odem kod stomatologa desava se da moram neki zub da popravljam.

Dr.sc. Silvana Jukić

Osim higijene na pojavnost karijesa utječu i drugi čimbenici kao što je mineralizacija tvrdih zubnih tkiva, položaj zuba u čeljusti, način prehrane i kvaliteta sline. Ukoliko je učastalost karijesa kod Vas velika usprkos Vašem trudu, trebali bi sa stomatolologom provesti detaljnu analizu prehrane, načina provođenja oralne higijene, sastava i količine sline, količine karijesogenih mikroorganizama te pregled položaja zuba u zubnom nizu. Nakon takve analize trebalo bi provesti mjere koje uključuju promjenu načina prehrane i održavanja higijene, uporabu antiseptičnih otopina za smanjenje broja mikroorganizama, poticati lučenje sline te ukoliko je potrebno provesti ortodontsku terapiju da bi se omogućilo pravilno održavanje higijene. Sve to bi trebalo rezultrati manjom pojavom karijesa.