Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Implantati i tudnoća

Ana77

Poštovani,
Imam 31 godinu. Prije 4 mjeseca obavljena je prva faza implantacije u gornju čeljust. Druga faza planirana je za početak 11. mjeseca.
S obzirom da planiram trudnoću, zanima me može li doći do komplikacija s implantatom, odnosno je li preporučljivo uopće zatrudniti dok proces ugradnje još nije završio.
Dosada sam imala dosta problema sa zubima te me brinu moguće komplikacije uzrokovane trudnoćom.
U očekivanju Vašeg odgovora, srdačan pozdrav

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Sam zahvat u principu ne bi trebao predstavljati uzrokovati nikakve probleme s nastojanjima da ostanete trudni ili trudnoćom. No zbog mogućih komplikacija, te moguće potrebe za medikamentnom terapijom te ako je moguće dobra mjera opreza bila bi ili odgoditi zahvat ugradnje implantata do nakon rođenja djeteta ili za razdoblje kada ste u potpunosti sigurni da niste trudni. Ako se radi samo o "otvaranju" već ugrađenih implantata i izradi protetskih nadomjestaka takva predostrožnost je suvišna.