Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Krunica

Ivan92

Poštovani,

prije godinu dana sam traumom izgubio 2/3 gornje jedinice. Nakon dugovremenog natezanja i nadogradnje zuba plombom, zubarica se odlucila za krunicu.
Pošto imam 17 godina krunica mi je besplatna preko socijalnog. Mislim da se radi o fasetiranoj krunici. Inace moja oralna higijena nije tako bajna, nazalost. Zanima me koliko ce ta krunica trajati i kako ce to estetski izgledati.

Unaprijed hvala,

Ivan

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Točno je da imate pravo na fasetiranu krunicu. To je krunica koja se izrađuje iz metale i sa prednje strane (ponekad i stražnje) presvlači umjetnim materijalom u boji zuba - fasetira. Osim tog rješenja moguća su i druga rješenja - metal-keramička krunica i potpuna keramička krunica. Što se estetike tiče - fasetirana krunica može biti izvrsno izrađen nadomjestak, no osobno smatram da keramičke krunice ipak na tom polju odnose pobjedu, posebice potpuna kermička krunica!
U postupku odabira treba uzeti u obzir i da li je zub živ ili mrtav, ako je živ onda je fasetirana krunica ipak preporučeno rješenje zbog manje količine brušenja, no ako je mrtav preporučam izradu neke od bezmetalnih nadogradnji i keramičke krunice.
Što se tiće higijene - sve krunice bez obzira na vrstu zahtijevaju pojačanu higijenu i redovite kontrolne preglede! Ni jedna krunica nije jednostavna za održavanje kao što je to prirodni netaknuti zub!

Ivan92

Hvala na odgovoru, samo bih vas još pitao jedno pitanje.
Kako se krecu cijene keramičkih krunica, tj. vrijedi li zamijeniti metalnu s keramičkom?

Hvala!

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

cijene keramčkih krunica kreću se od ok 1000-3000 kn ovisno o materijalu, tehnici (metal-keramičke ili bezmetalne) i složenosti postupka. S obzirom na dob i estetski zahtjev moja preporuka je bezmetalna keramička krunica koja se gotovo savršeno može uklopiti u postojeći zubni niz.

Ivan92

Puno hvala! Pozdrav

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Nema na čemu happy