Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne

Daniel Ceković, dr. med.

Poštovana,

s obzirom da vam je LH povišen savjetujem obaviti endokrinološku obradu i isključiti sindrom policističnih jajnika koji između ostalog dovode i do pojave akni.

Lijep pozdrav

Tttt120

Hvala na odgovoru. Bila sam nedavno kod ginekologa i sve je ok. Menstruacije su redovite.
Da li postoji jos neki razlog povisenog Lh?
Lp

Merytin

Postovani,
imam 26 godina i jos uvijek se borim s aknama. Prosla sam sve standarne terapije nasih dermatologa, od hormona mi je bio mrvicu povisen testosteron, 3 godine sam pila pilule i stanje je bilo "na periode".
2017. godine sam otkrila Duac gel kojeg sam primjenjivala navecer, ujutro Cerave hidratantnu kremu i stanje se popravilo sve do nedavno.
Akne su se ponovno vratile, ali ovaj put i dosta sitnih, malih, zatvorenih komedona po obrazima, koje prije nisam imala. Ponovno koristim Duac gel, tek 2 i pol tjedna, stanje se malo smirilo, ali te sitne su ostale potpuno iste. Mislim da su to "fungal acne" (Malassezia (Pityrosporum) Folliculitis), ali nisam sigurna. U slucaju da imam i bakterijske i gljivicne akne, da li smijem koristiti Oronazol sampon s 20 mg/g ketokonazolom na lice po 5 min u kombinaciji s Duac gelom?

Borna Pavičić, dr. med.

za Tttt120
Hvala na odgovoru. Bila sam nedavno kod ginekologa i sve je ok. Menstruacije su redovite.
Da li postoji jos neki razlog povisenog Lh?
Lp

Poštovana, spolni hormoni su u domeni ginekologa i endokrinologa, pa se javite nekome od kolega specijalista da se Vaše stanje razjasni.

Borna Pavičić, dr. med.

za Merytin
Postovani,
imam 26 godina i jos uvijek se borim s aknama. Prosla sam sve standarne terapije nasih dermatologa, od hormona mi je bio mrvicu povisen testosteron, 3 godine sam pila pilule i stanje je bilo "na periode".
2017. godine sam otkrila Duac gel kojeg sam primjenjivala navecer, ujutro Cerave hidratantnu kremu i stanje se popravilo sve do nedavno.
Akne su se ponovno vratile, ali ovaj put i dosta sitnih, malih, zatvorenih komedona po obrazima, koje prije nisam imala. Ponovno koristim Duac gel, tek 2 i pol tjedna, stanje se malo smirilo, ali te sitne su ostale potpuno iste. Mislim da su to "fungal acne" (Malassezia (Pityrosporum) Folliculitis), ali nisam sigurna. U slucaju da imam i bakterijske i gljivicne akne, da li smijem koristiti Oronazol sampon s 20 mg/g ketokonazolom na lice po 5 min u kombinaciji s Duac gelom?

Poštovana, ako imate disbalans spolnih hormona i sindrom policističnih jajnika, akne će se javljati dok god se to stanje ne riješi, a to je u domeni ginekologa.
Duac gel je odličan preparat za upalne promjene kod akne. U slučaju komedona, terapija izbora bi bili lokalni retinoidi; npr. adapalen gel ili krema (Sona) ili azelaična kiselina (Skinoren) ili kombinacija adapalena i benzoil peroksida (Epiduo gel). No prije uvođenja terapije dobro bi bilo učiniti pregled kod ginekologa da se napravi kontrola hormona i UZV ovarija, te potom i pregled dermatologa.
Malassezia folliculitis je obično lokaliziran na leđima i prsima te je za potvrdu tog uzročnika potrebno učiniti bris kože.

Mk881

Imam 21 godinu i tek sada su se tek pocele pojavljivati bolne crvene akne na vrhu obraza (samo 2-3) pa produ pa iznova. Jako bole pri nastajanju i dok ne "ne sazriju" kada postanu bijele ne boli vise , a dotada uzrokuju jako veliko crvenilo bude crveni krug promjera 2cm oko jedne akne i boli pri samom pomicanju lica npr osmjeh. Inace sam znala imati pokoji pristic nista posebno. pazim da ne diram lice redovito ga perem i njegujem preparatima koji mi oduvijek pasu. U zadnje vrijeme sam vise u stresu jedino to je drukcije. Prehrana mi je jako dobra skoro pa nista fastfooda grickalica slatkisa i sl. Jako puno voca i povrca. Pijem barem 2l vode jedino sok jos zna upast koji ako idem na pice svaki put pijem sok jer kave i nikakve druge napitke ne volim. Znaju se desiti i 2 pica na dan katkad.

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, akne nije povezana s hranom i pićem, dok stres može biti faktor pogoršanja i okidač promjena.
Prema opisu kod vas se javljaju upalne akne (acne papulopustulosa). Svakako je potreban pegled dermatologa kozmetologa da se utvrdi stanje i prepiše odgovarajuća terapija. Nekada uz lokalne preparate treba uvesti i terapiju na usta.

Considerd

Poštovani ja imam masnu kožu i akne po prsima licu i leđima. Dermatolog mi je preporučio Benzoyl peroxid i Sona kremu te Eritromicin te Ducray noncomogenic kremu. Ja sam naslijedila akne od svog oca moja majka ih nema. Ako moj muž bude imao čistu kožu a ja nečistu hoće li moja djeca imati akne?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, predispozicija za akne se dijelom i nasljeđuje, no nema pravila i nemoguće je predvidjeti da li će dijete imati problem s akne.

korisnikforuma

Poštovani,
imam 26 godina, nakon prestanka korištenja kontracepcije, javile su mi se akne po licu. Od sitnih komedona do upaljenih akni. Imam masnu kožu, najviše na čelu. Bila sam kod dermatologa, dobila sam gel za pranje lica od La Roche P. i losion sa salicilnom od 1,5% kojeg mogu koristiti samo navečer, te ga nakon 10 minuta isprati. Osim toga savjetovala mi je da ujutro nakon pranja lica gelom koristim hidratantnu kremu radi sušenja kože losionom i povremeno idem na čišćenje lica kod kozmetičara. Mislite li da je ova terapija u redu, kad cure vide prve rezultate liječenja akni??
Hvala i lp!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
terapija se čini korektna, no to je nemoguće ustvrditi bez kliničkog pregleda.
S obzirom na dob, uputno je učiniti pregled ginekologa s UZV ovarija te eventualno spolne hormone.
Prvi vidljiviji rezultati lokalne terapije vide se nakon 2-3 tjedna, a najbitinija je ustrajnost i redovitost u primjeni terapije.

nida12

Poštovani,

Imam upit u vezi kozmetike kada je u pitanju koža sklona nastajanju akni. Koji puder ili zamjena za puder (krema u boji) biste mogli preporučiti za kožu sklonu aknama (u pitanju je masna koža)? Prije godinu dana su mi se pojavile akne, pila sam Roacutane terapiju i uz to lokalnu terapiju, sada mi je lice u puno boljem stanju ali idalje mi se javljaju akne nakon upotrebe drogerijskih pudera.

Unaprijed hvala

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana, pokušajte s ovim: La Roche-Posay Effaclar Duo (+) Unifiant Tonirana krema. Ima ga u ljekarnama.

annizzle1

Poštovani, imam 24 godine i do sada nisam imala problema sa aknama i prištevima. Zadnjih par mjeseci ih se ne mogu nikako riješiti, na obrazima i bradi su se pojavili i ne miču se što god da stavim na lice. Cak sam prestala sa korištenjem svih krema i kupila la Roche posay cicaplast. Koristim ga uvečer i uviđam da ujutro bude dosta manje crvenila, ali do sljedeće večeri opet bude sve po starom. Kod ginekologa sam bila nedavno i sve je u redu. Ne jedem pretjerano slatkiše i grickalice, imam normalnu prehranu. Sminkam se svaki dan, koristim isti puder kao i prije pojave tih akni. Preporucate li mi da nastavim sa korištenjem cicaplasta ili da odem kod dermatologa na pregled?hvala unaprijed

M-zabrinuta

Lp
Mene zanima pojašnjenje na nalaz ultrazvuka.
Pijem Linynette 30 oko dvije godine.
Na 11.dan ciklusa endometrij je bio 10 mm debljine.
Dali je to normalno ili bi trebao biti tanji s obzirom na uzimanje pilula?
Od svog ginekologa nisam dobila nikakve informacije.
Hvala

Krešimir Musa, dr. med.

poštovana,
Vaše pitanje o debljini endometrija spada u domenu specijaliste ginekologa.

Josipiana

Djecaku 15g propisana terapija Doksiciklinom,Skinoren za dan i Sona gel za noć, te Ducrey Karacnyl PP+ krema.
Kada koristiti PP+ kremu?
Preporuka za neku SFP kremu?

Krešimir Musa, dr. med.

Poštovana,
Ducrey Karacnyl PP+ krema se koristi za hidrataciju i umirenje kože. Koristite ju 1-2 x dnevno tijekom dana.