Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergije, laringitis, bronhitis, imunodeficit...

Darko Richter, dr. med.

Ne znam koje je točno pitanje, tj. što vas točno zanima.
Razni nalazi za alergije uopće ne znače da od toga imate ili imaju smetnje. To su nalazi, koji mogu varati, i ne moraju.

Alice81

Postovani,..Hvala na brzom odgovoru,ja imam smetnje zimi ekceme po rukama,proljece zapusen nos,kasalj kihanje i na kraju to zavrsi sa sinusitisom,a tokom cjele godine probavne smetnje u vidu nervoznih crijeva,nadutosti i veoma cestim stolicama,..A pitanje je glasilo ovako,radi tog prick testa koji je pokazao reakciju na psenicno brasno: sta da radim dalje,da li je moguce da sute probavne smetnje zbog te alerg.na psenicno brasno?Kome dalje da se obratim?Da li treba jos neki nalaz da uradim?I hvala vam jos jednom na odgovoru.Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ma vidite, to je pitanje potpuno krivo, ako ne znamo, barem, kolika je bila reakcija na histamin i na pufer. Bez toga cijeli test ne postoji.

Alice81

E ovako pise na nalazu histamin 5 mm,kucna prasina 5mm,grinje 5mm,breza 4mm,perje 4mm,psenicno brasno 5mm,...Da li treba i sta dalje da radim,kome da se obratim,mislim kojem dokt?Sta da koristim i da li treba uopste sta da koristim od ljekova jer mi je nos konstantno zapusen? Da li treba da izbacim iz ishrane psenicno brasno,..hvala vam jos jednom.

Darko Richter, dr. med.

Ma kakvo izbacivanje pšeničog brašna. Test je nepouzdan. Treba obaviti dobar alergološki pregled, i poneki test.

papalinka

Postovani, da ne otvaram novu temu posts it cu pitanhe ovdje, nadam se da je to u redu...
Beba je cijepljena prvom dozom , ako se ne varam 6 u 1 cjepiva - diTePerPolio hib koje je trenutno Kod nas u opticaju ( pretp.da vi znate o kojem je rijec) PRI cemu je pedij.naglasila da nije njime zadovoljna i da bi prepor.kupnju drugog, Ali da Ni to tren.u nasim apotekama Nik moguce.osim dvodnevnog jakog nemira nuspojava nije imao. Da skratim- biste Li za drugu dozu prepor.neko drugo cjepovo i koje Te gdje GA se moze nabaviti ( nije probl.Italija i Jos neke zemlje), smije Li se uopce Tada cijepiti time Kod naseg pedijatra. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Vi puno toga pretpostavljate da ja znam, što je istina. Ali, morate znati i vi, i to: kojim je cjepivom cijepljeno dijete, i koje vam je cjepivo preporučila pedijatrica. Bez toga je naš razgovor prema meni jedna smicalica.

papalinka

Evo, ako dobro iscitavam primio je prvu dozu Hexacima. Pedij.je komentirala da bi rado da ima cjepivo druge marke/proozvodjaca, da ne zna do kada ce samo ivo biti u opticaju, a da Ni u ljekarnama ne mozemo kuoiti drugo. Zato pitam moze Li se nabaviti "vani" I koje? Isto 5/6/7/koliko vec u 1 kada je vec primio prvu dozu tako ili bolje odvojeno. On J neuror.beba, Ali sto se toga tice- od neurop.imamo dozvolu za redovno cijep.
I Jos nesto bih molila- sto mislite o uzimanju preparata Kao sto Su ehinacea/ ulje crnog kima I SL.kod djeteta od 5 god.koje ima probl.s bronh.u cijoj je podlozi dokazana alergija joj se NE ispoljava vec problem krecu iskljucivo pohadjanjem vrtica I virozama pa je na terapiji singulairom. Naime- neki od tih preparata NAVODNO jacaju, a neki reguliraju pretj.imunoloske reakcije pa u ovom slucaju bas NE znam sto bi bilo logicno. Unaprijed hvala na spremnosti da odgovorite

Darko Richter, dr. med.

U pravilu se nastavlja istim cjepivom kojim je cijepljenje započeto, pa to vrijedi i za Hexacimu. N eznam po čemu bi to jepico bilo lošij eod nekog drugoga, a to drugo bi moglo biti Infanrix-Hexa. O nabavama cjepiva ja ne znam ništa, nisam akviziter, zastupnik, apotekar itd. Mene uopće iznenađuje da se tako nešto pita liječnika. Što ja imam s nabavom cjepiva, Klavocina, transfuzije krvi ili citostatika? Onaj ili ona, koji nisu zadovoljni s Hexacimom, i koji vam sugeriraju "nešto drugo", neka kažu što je to i neka vam daju recept. Ne ja.
Neurorizičnost bez neuropatologije ne postoji kao kontraindikacija za cijepljenje.
Problemi s bronhima kojima je u podlozi alergija obično se zovu astma. Singualri (montelukast) može tu biti od koristi, ali je često preslab, i treba dati inhalacijski kortiksoteroid (npr. Flixotide). Kada to počne uzimati, obično prestanu pitanja o jačanju imuniteta. Do tada, možete mu davati suho zlato, crni kim, kolostrum, slanu sobu i ne znam što, i stalno ćete zanovijetati s tim pitanjima i sveudilj novim prijedlozima beskorisnih alternativnih pokušaja.
Alergija joj se ISPOLJAVA upravo time da kada dobije običnu virozu, ona ima astmatske smetnje, a ne običnu prehladu kao ostatak svijeta. Uvijek me čudi kako to roditelji veleučeno zaklučuju da se njihovom djetetu alergija NE ispoljava, već imaju problema "samo" s virozama.

papalinka

Hvala na odgovoru. Po prepor.pulmologa uzima sing.mini granule. S obzirom da smo novi term in dobili tek za kraj 12.mj.molila bih Vas Jos misljenje- je Li to dovoljna doza ili treba preci na tabl.ili sto vec IDE s obzirom da ima 5 god.( I ako Je To uopce vazno 20 kg). Ako se ne varam-s lijekom treba krenuti ponovno sada pocerkom rujna. Hvala

Darko Richter, dr. med.

U dobi ispod 6 godina doza montelukasta je 4 mg, bez obzira na težinu.

papalinka

Postovani, uslijed viroze starije mi je dijete dobilo spazam nakonbcega sam koji dan ranije odmah uvela singulair i inhal.ventol. Bilo je mirno jedan dan, a o onda opet skripanje te sam mu dala jednu tespulu od 2 ml pulmicorta 0,5 mg/ml (20 kg- 5 g), a mladje od 8 mj (10 kg) kojem se cuo pojacan sum malo ventolina, te nakon laringit.kaslja 0,5 ml pulmicorta i fenistil kapi. Nosic strahovito slini. Kad i koliko puta bi mi jos prepor.ponoviti pulmicort? Moram li cekati 12 h ili moze i ranije? Zao mi je sto sam u situac.da vas pitam, ali moja pedij.uporno odbija njegovo koristenje kao i onda kad smo na korak do upale pluca zavrsilinu bolnici. A ja nisam lijecnik i oprezna sam s lijekovima djeci na svoju odgov. Molila bih sto skoriji odg.- hvala

papalinka

Ipak smo zaribali s bebom i laring.- vjer.sam jojbdala premalo pulmicorta? Ugl.sam u napadu inhalirala ponovno 0,5 ml, to je djelov.toliko da smo dosli do ambul.te su oni dali jos solumedr.u inhalaciji te se nakon cca 1 h smirilo. Ja sam mislila da to djeluje trenutno. Ugl.- smijemo li nastaviti s pulmic.- koliko/svako koliko/ do kada? S obzirom da je na nekol.sati imala temp.pretp.da CE dobiti I antib. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Pulmicort treba dati u dozi od 1 mg/2 ml bez obzira na težinu + 3 ml fiziol. otopine + Ventolin 0,15 mg/kg (ako treba, tj. ako se, npr., čuje škripanje), i to se mije ponavljati svakih 6-12 h, obično do 3 puta. Ako do tada ne djeluje, ne djeluje.

papalinka

Hvala Vam na odgovoru.Napadaja vise nije bilo, ali i dalje laring.kaslje i cuje se stridor pri placu. Dobiva fenistil kapi 2*10, efedrin- 2*1. Bi li bilo ucinkov.i smije li (8 mj/10 kg) uzesti umjesto sljed.doze fenistila Aerius sirup i koliko? I smijem li joj davati/ima li smisla jos koji dan dok se ne smiri ujutro i navecer po 1 ml (0,5 mg/ml) pulmicorta? Ne znam vise kako joj pomoci, a kad sam krenula sa svim tim (doduse, u krivim dozama za 1.put- nasa 2 pedij.su prepor.isto malu dozu) da ne zavrsimo na kraju ipak na injekc.
I starije dijete je vec 5 dana 2*dnevno na ventolinu- nadat cu se zato sto smo tek zapoceli sa singulairom ponovno... Hvala !

Darko Richter, dr. med.

Za Pulmicort + Ventolin sam vam dao recepturu u prošlom odgovoru, a za Aerius i Fenistil vam javljam da nemaju tu što raditi.

papalinka

Dozu sam (napokon) shvatila, ali ne znam smijem li davati pulm.jos koji put vise od ta 3-4 puta koja vec jesam. Bronhospazma nema pa vent.nismo ni koristili. Ako se ne "spusti". Jos jednom zahvaljujem na savjetima, antihist.su jedino sto pedij.i pripisuje, ostalo sam "na svoju ruku" pa sam dodatno oprezna,s medicinskom strukom veze nemam... Lp

Darko Richter, dr. med.

Možete li objasniti zbog čega biste vi davali Pulmicort više od 3 ili 4 puta, ako je stanje mirno?
Ako nije, unatoč Pulmicortu, onda nešto nije u redu i treba otići liječniku.

papalinka

Bili smo lijeniku koji za to pripisuje samo fenistil kapi i u sluc.jakog stridora injekciju solum.i lijecniku na hitnoj koji je u napadu inhalirao solum.pa sad... Ja sam ovaj put pogrijesila od straha ne dajuci cijelu respulu jer su me ti isti lijecnici uvjeravali da je to za 8mj.bebu previse... Sada znam. Sada tu i tamo zakaslje , ne vise laring.nego onako blago produkt.-bojim se da se ne "spusta", je li takav kasalj uobic.nakon laring? Sekreta u nosu i dalje ima.. Da saznam i drugo- ako se ne varam Rectodelt cepic se ne daje dojencadi? Ide li za dijete od 5 god.cijeli? Mada se nadam da nam nece trebati. Brine me sto je ovaj put unatoc sing.5 dana bio na ventolinu ( mozda jer smo ga tek uveli), mada ne stalno nego ujutro i navecer. Ne znam je li se moglo i njemu dati pulm. Ugl.smo naruceni na spirom.i ventolin test pa cemo vidjeti. Tren.nismo u mogucn.doci u zg, ako biste bili voljni i mislite da ima smisla vidjeti nalaze, a ne vidjeti dijete poslala bih Vam mailom. U svakom slucaju- hvala i lp

papalinka

I jos samo nesto-djecak od 5 god se puno znoji- i inace pri nekoj fiz.aktivnosti, a pogotovo prvih sat vremena nakon sto zaspi- po glavi i gornjem dijelu trupa- toliko da ga redovito presvlacim. Tako je od rodjenja mada su resp.probl.poceli sa 3,5 god. Ima li to veze s necim i bi li trebalo event.neku pretr.napraviti?