Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergije, laringitis, bronhitis, imunodeficit...

Darko Richter, dr. med.

Mislim da običan čovjek točno zna od čega se znoji.
A medicinskigledano, pojačano znojenje može biit posljedicom tuberkuloze, rahitisa i Hodgkinove bolesti.
Pa najprije zaključite sami da li točno znate od čega se znoji, ili trebate pitati liječnika.

Lanita12

Mi smo se vec javljali na nekoj od tema... Djevojcica (4god) vec godinu dana imamo problema sa alergijom... Prvi problem kad se javio(polaskom u vrtic)bio je kaslja u koji se vukao mjesec dva posle toga otezano disanje i zavrsili na inekcijama Dexazonom... Posle toga opet staalno curenje iz nosa,kasalj otezano disanje... Poslati nas alergo test koji je uradjen na 7 alergena.. pokazaoq je alergiju na grinje... Posle toga dobili inhalacije pulmikortom tri nedelje djete bilo super mjesec dva pisle toga opet isto curenje nosa dobili singular granule fixonase sparked i to je pomoglo al opet mjesec dva isto... i tako god dana vec u krug... Zadnji put smo dobili fixonase preko bebyhalera... oko mj dana terapije.. I posle njega djete super.. Sl povratak u vrtic opet kasalj kazu virus ok.. Kontrola kod pulmologa pluca cista sve ok... Nije za nikakvu terapiju jer je dugo bila pod terapijom fixotide i singluar... Ok jos vucemo kaslja... Prije par dana odemo da uradimo potpun alergo test...
(Rezultati: Grinje 5+10... histamin 3+5... polen korova 3+3... perje 3+3..duvan 3+5... kukuruzno brasno 3+5...kikiriki 3+10... kivi 3+5) Po savjeru domtorice imunoalergologa da ukljucimo terapju: Singlur granule tri mj... Aerius sirup ujutru 6 sedmica.. Avamys u nos po jednom.. I u slucaju respiratornih smrtnji Pulmikort preko turbuhaler... jednom na dan...
Kao ne pulmikort repsule vec turbeuhaler 200.. Ukljucili singluar i sprej, sirup... Posto je mala dalje kaljala dosta pokusamo da nadjemo bebyhaler da koristimo taj turbuhaler jer sa 4 god tesko da moze udahnuti onaj prah.. Sve apoteke objsli nigdje to nasli nismo.. Mi jee inhaljramo rospulama preko inhalatora 2.5 fizioloski i pola rospule... ujutru i uvece.. u medjuvremenu dodjemo do te doktorice da joj kazemo da taj nastavak nismo uspjeli nigdje naci... kao nema veze moze onako bez njega ona udhnuti velika je.. sledeca dva dana predjemo na taj turbuhaler.. po jednom na dan kako je rekla.. Posle dva dana kaslj se pogorsao noc citavu kasljala haos ujutru pocela od kaslja povracati providni slajm.. Odbvedemo je do njenog pedijatra pluca cista grlo ok.. Kao to je sve virus.. pedinatar nam kaze da je mi ipak inhaliramo repsulama mala je ona za ovaj turbuhaler.. Da nastavimo sa terapijom samo ona nije za singlur jer je kao dugo ga pila.. Evo dva dana je inhaliram rospulama ujutru i uvece dosta manje kaslje. Sa granulama sam nastavila.. Sada me zanjma sta vi mislite o ovoj terapiji...
....Da li je moglo ovo prelazak sa inhalacije na onaj turbuhaler da prouzrokuje pogorsanje kaslja?
... Koliko je stetan pulmikort i singluar kad se daje cesto?
... Da li ga davati preko turbuhalera ili repsula kakva je razlika
Ja vise ne znam koga da slusam i sta da radim...

Darko Richter, dr. med.

Previše je komplicirano da bih ja ovo mogao pratiti, a kamo li razumjeti.

papalinka

Blagoslovio se pulmicort I Dan kad Sam vas "nasla" happy. Bebu od 10 mj.inhaliram Sa 0,5 mg odn.1 ml kad Nije strasno, uvecer stavimo 2 ml.i to "drzi". Zanima me Je Li pametno tj koliko je korisno/stetno dati GA "preventivno" navecer kod prehlade s obzirom da ih vecina bas u 3 u noci zavrsi laringitisom. Kad oshetim stridir uvecer inhaliram, Ali ponekad se NE cuje bas nista... NE znam koliko je stetno za dojence s obzirom da nekad prodje I bez. 2.- od koje fobi idu rectodelt cepici I koliko? 3.- smije Li tako mala beba koristiti kapi za nos- geramicin plus fenistil I deksamet.i koliko cesto- u kojoj dozu? Fenistil nista ne otvara, operil se Kao isto ne smije? A od jedne kapi ovih se odspava Koji sat... Hvala I lp

Darko Richter, dr. med.

Možete slobodno dati Pulmicort i preventivno, to je i najpametnija primjena. Nije laringitis tako čest, najviše 3-4 puta tijekom zime.
Rectodelt ide od one dobi koja piše u indikaciji. ja ga svojem djetetu dajem bez obzira na dob, ali za pučanstvo se držim službene upute, a ona negdje piše (mene ne zanima, jer, velm, svojima ga dajem kada treba, a ne kada je djetetu rođendan). Kapi za nos su bezvezarija, osim kratkotrajnih, kroz par dana vazokonstrikcijskih kapai za otvaranje nosa (npr, efedrin, Operil P, Nsic, i sl.).

Lukas1002

Poštovani dr.Richter,
dječak starosti 20 mjeseci, dijagnosticiran opstruktivni bronhitis,terapija ventolinom svaka 4 sata tijekom 24 h, zatim postupno smanjivanje na svakih 6 h dva dana, te svakih 8 h dva dana.Ventolin je apliciran putem babyhalera. Od lab.nalaza, crp 16, leukociti 21000.Uz ventolin ordinirana terapija sumamedom ( 100 mg / 5 ml) , prema djetetovoj kilazi 130 mg (6.5 ml). Proljevaste stolice pocele dan prije dg bronhitisa,a bolest nastupila naglo, progresija u par sati ,uz prethodno curenje nosa.Kasalj se nije javljao.Kontrola nakon 3 dana, crp 2.8, leukociti 8000. Tijekom 5 dana dijete je bilo dobro.Poceo je kasljati naglo,i cesto, pocinjao sa vlaznim kasljem a zavrsavao suhim kako mi je prenosio suprug posto sam bila na poslu.Inhalirao ga je 0.9% F.O. putem inhalatora.Navecer,kada sam dosla sa posla primjetila sam da prilikom udisaja uvlaci jugulum i koristi medjurebrane misice,uz produzen expirij i blagi wheezing ( ne igram se dijagnosticiranja, medicinska sestra sam u jil-u), aplicirala sam 2 potiska ventolina putem babyhalera te inhalirala.sljedeceg jutra pocinje intenzivirati kasalj, sto bi znacilo da kaslje svaku minutu, krene vlazno, a zavrsi suhim kasljem do nagona na povracanje sto se dva puta dogodilo.Pedijatar opet uspostavi dg.bronhitisa uz terapiju ventolinom svaka 3 sata, s tim da je u prvih sat vremena aplicirano 6 potisaka ventolina ( 2 potiska svaka 2 sata).Nalazi nisu vadjeni.Tijekom dana i vecere dijete nije u poboljsanju, i dalje koristi pomocnu muskulaturu prilikom disanja,kasalj sve intenzivniji i dugotrajniji, svake minute,dijete ne moze usnuti, inhalacije i ciscenje nosa ne pomazu ( nos prohodan cijelo vrijeme,bez sekrecije).Febrilan, 38.4 rekatalno,nakon primjene sirupa temp.u padu.U ponoc dobiva injekciju solu-medrola na pedijatriji, 20 mg i.m, odlazimo doma,i dalje dise kako je gore navedeno, ali kasalj se smanjio.ujutro, odlazimo do pedijatrica na kontrolu po preporuci, ustanovi spazam i dobiva jos 10 mg solu medrola i.m, cijelo vrijeme je pod terapijom ventolina koji nema nekog ucinka, ne znam, mozda je pomogao da izbjegnemo tezi spazam,ali nije islo na bolje.Izvade se nalazi, nemam ih na uvid, ped.me telefonski obavijesti da su crp i leukociti "mirni" , a trombociti blago poviseni. Otac djeteta je u djetinjstvu imao alergijsku astmu,ped. prepise flexotide 2* 1 potisak. Dijete i dalje uvlaci jugulum i medjurebrane misice.Cijelo to vrijeme ( danas 15.dan) prisutan je proljev.Stolica je uzeta za mikrobiolosku analizu ( koprokultura), cekamo nalaze.Sada je dijete bolje, kasalj je presao u vlazni,inhaliramo f.o., ventolin i dalje svakih 8 sati, sutra zadnji dan uz flixotide 2* dnevno. Mozda je vazno da napomenem, dijete od rodjenja ima kasaste stolice, ali raste i razvija se,dobiva na kilazi.Napomenula sam to nekoliko puta,da bi prekjucer pedijatrica u bolnici ( inace djecji gastroenterolog ) rekla da sumnja na problem malapsorbcije te ce se "pozabaviti" s tim kada izlijecimo bronhitis. Molila bih Vas, ako mozete iz navedenog dati svoje misljenje i uputite me na sto da se fokusiram dalje.Trazila bih alergolosko testiranje, ne znam da li je rano,i ne zelim se igrati doktora, ali zelim pomoci svome djetetu.Nadasve,ukoliko postoji sumnja na alergijsku podlogu bronhitisa, voljela bih kada bi mogla kontaktirati s vama.Unaprijed zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Ako vi sve ovo dobro vidite, onda to znači da je dijet edispnočnao već 15 dana, da otežano diše, da ima bronhoopstrukciju koja je praktički stalna.
U tom slučaju potrebno je najprije liječenje, te dijagnostika koja je stanju primjerena, a to je RTG pluća. Istodobno treba dobiti na Babyhlaer Flixotide 50, 2×2 potiska, stalno, te Ventolin po 2 potiska svakih 4 h prema potrebi. Može se dati na električni inhalator Pulmicort 1 respula + Ventolin 2 mg (0,4 ml ili 8 kapi) + 3 ml fiziol. otopine, triput u razmacima od 12 h, sve uz nastavak Flixotidea, a Ventolin na pummpicu treba uvijek bitiodmaknut od bilo kojeg Vetnolina već spomenutih 4 h.
Potrebno je dobiti uvid u alergološki status, baz pardona, i to, što prije, a to znači, s obzirom na primljene terapije, da bi bilo najbolje izbjeći prick test i dobiti uvid u IgE iz krvi (ukupni IgE + sec. IgE na Der pter, Dactylis, bjelanjak, kr. mlijeko).
Proljev je nešto što ima veze jedino u okviru poznavanja tjelesne težine.
Možete dovesti dijete sutra u Hitnu ambulantu na Rebro, pa ćemo vidjeti.

papalinka

Postovani, mogla bih napisati svasta i o zivotu i o brizi za dijete u sred nicega usred vikenda i o spremnosti odnosno nespremnosti da se pomogne (ne)poznatom i o jos mnogocemu sto mi se vrti u glavi,ali necu. Samo - hvala! Lp

Darko Richter, dr. med.

Ipak smo se bili čuli na telefon (?)

papalinka

Da, na srecu kratko- kazem na srecu jer ipak nije bilo dramaticno. Ugl.hvala. Kad Sam vec Tu...- operil p moze za dojencad? Upute- od 2 god., a efedrin je Kod nas 0 bodova. Lp

Darko Richter, dr. med.

Samo prema uputi uz lijek.

papalinka

Postovani, prema rijecima pedijatr.sada se u ljekarni mogu nabaviti adrenalinske kapi za primjenu u inhalatoru za slucaj jakog laringitisa. Je li to ima smisla nabaviti s obzirom na izoliranost podrucja u kojem zivimo ili da se toga kanim?
2. Govori li vam sto nalaz transglutam.IgA manji od 5 (ref.vrdo 10), IgG 20( ref.do 12) radjen na zahtjev dermatologa zbog osipa kod sestogod.djeteta koji je dokazano atopicar na terap.singul. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Vi kod kuće preko inhalatora za laringitis djetetu dajete samo Pulmicort, cijeu respulu uz 2-3ml fiziološke. Nikakve adrenalilsnske kapi, jer, toga nema. Ima adrenalina, koji se na mjeri kapiva već ampulama i niti u kojem slučaju se na daje kod kuće ili bez stručnog nadzora. Postoji Mikrinefrin, ali njega u našim ljekarnama, pa niti na popisu HZZO-a nema.
Nalaz tTG-IgA <5 govori da nema celijakije.

papalinka

Postovani, treba Li uopce djeci druga doza Priorixa u 1.razredu tj.koliko Su (NE) zasticeni samo s 1.dozom primljene s godinu ( moj sin konkr.sa 1,5 god.). Naime, citam clanak da je "samo" jedna od tri bolesti nepokrivena potpuno tom jednom dozom pa se pitam daje Li se Ta druga da bi ONI Koji nisu primili prvu "uskocili u vlak". S drugim djetetom imali smo kompl.nakon cijep.pa sad ipak vise razmisljam...Prima ki se u 1.r.bas Priorix, pretp.da MoPaRu vise nije uopce u upotrebi. I je Li bolje u istoj viziti primiti I za polio ili bi bili bolje u dva puta? Hvala I lp

Darko Richter, dr. med.

Druga doza MPR se daje zato što je potrebna, a ne zato da se obuhvate oni koji se nisu cijepili prvi puta.
Ne razumijem on ekobinacije s poliom, jer to nema s MPR nikakve veze.
Isto tako, komplikacije "cijepljena" s drugim djetetom ne znače ništa dok se ne utvrdi koje su to komplikacije, ako uopće jesu, i u svezi s kojim cjepivom.

papalinka

Hvala na odgovoru. Pitam je Li bolje primiti Priorix I cjepivo za polio ( ima Li ih vise I ako ima- koje je "najsigurnije"?) zato sto ce djeca 1.r.u istoj viziti primiti I jedno I drugo cjepivo . Ako je bolje odvojeno- lako cu to traziti... Drugo dijete je imalo tzv.HH epizodu nakon hexacime,'o teme smo i s Vama razgovarali. Nazalost Jos uvijek nemamo jasan plan cijepljenja, ali mislim da ovo nije mjesto Ni vrijeme za taj problem. Lp

papalinka

I treba Li uopce to protiv poliA u prvom razredu ako je, ako dobro citam cijepljeno Pediacelom sa 3 mj. I Pentaxima Sa 6 I 8 mjeseci I onda Sa 2 godine? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Pa to je odvojeno (MPR i IPV), makar je o istoj viziti. Što vas to smeta? Je li vi mislite da vi znate bolje od onih koji slažu program cijepljenja?
HH epizoda s drugim, trećim ili bilo kojim drugim djetetom, nema veze s djetetom koje će dobiti Pirorix + Imovax. Ako ste to sa mnom već diskutirali, nema niti minimalne šanse da sam vam nešto tako rekao. Pa čemu onda služe te diskusije? Koliko puta treba nešto reći? Razgovor gluhih, ili namjerno gluhih.
Ako ste mene pitali za plan cijepljenja, nema niti najmanje mogućnosti da vam ga ja nisam izložio, pismeno i s potpisom.
Što vi to propitujete kada postavljate pitanje treba li uopće ... ? Ako vi znate bolje, ne znam zašto vi ne pišete program cijepljenja? Evo, napišite ovdje svoj prijedlog programa cijepljenja, pa da onda krenemo dalje. 4 doze IPV-a je minimum minimuma. Ne znam da li ste svjesni da je Albanije nedavno imala divlji polio. A baš sam danas u Hitnoj ambulanti gledao jednu albansku djevojčicu s bolovima u trbuhu. I druga su tj djeca bila. Ha?

papalinka

Postovani, bas mi je zao da smo se uistinu krivo razumjeli, vjer.iz moje zelje da ne pojasnjavam puno I nedostatka vremena- I oko piatanja za polio I drugig djeteta I Vaseg prijedloga za daljnje cijepljenje. Nema potrebe Tu dalje o tome, nekoliko puta ste Nam pomogli sto ovim putem , sto putem maila I ja sam vam na tome zahvalna. I da imam volju nesto se opravdavat zbog toga necu.
A nadam se da cu Vas za pomoc u vezi drugog djeteta moci kad bude kont.mailom, razumjet cete zasto je dosli do problema. Hvala vam I lp

Darko Richter, dr. med.

U dnašnje je vrijeme za mene problem što sam ja diplomirao 1979., a pedijatrom postao 1986. Od tada ja radim pedijatriju ovako: ja nešto znam, i moram se truditi da na kraju znam sve što je potrebno za zdravlje djeteta (NE roditelja), a roditelji ne znaju ništa, i bolje je da se ne trude da znaju sve, radi svoje ambicije, jer to vodi u loši "parenting". Ali, roditelji danas znaju sve, a ja još uvijek učim. U tome je problem. Vi postavljate pitanje kao da je polazim od toga da vi nešto znate, ili kao da ja vas uvažavam kao sebi ravnog stručnjaka. Kao da se roditelji danas srame da doista budu roditelji, oni bi, kao, željeli da ispadnu stručnjaci. A ja polazim od toga da se moram potruditi da doznam, saznam i naučim ono što ću vam isporučiti radi zdravlja vašeg djeteta (a NE bilo kakve druge ambicije).