Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

asthma bronchiale

Darko Richter, dr. med.

Treba da regulirate dozu Letroxa u dogovoru sa svojom liječnicom ili specijalistom enodkrinologom. To bi bilo sve. Meni izgleda da vam je ta doza mnalo previsoka (100 mcg).

ingrid1

Pozdrav, uzimam Foster 6/100 dva do tri puta dnevno na Volumatic. Dok sam uzimala pumpicu direktno na usta imala sam oralnu kandidijazu (prije oko godinu dana) medjutim to sam rijesila otkad koristim Volumatic, ali crvenilo je ostalo nekad jače nekad slabije. Povremeno me boli grlo i ždrijelo mi je dosta crveno (bez bijelih naslaga). Je li to nuspojava lijeka i sto bih mogla poduzeti?

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno jest nuspojava. Možete još pokušati tako da nakon obavljene inhalacije, grgljate vodu, čaj ili neku antiseptikčku otopinu za usta.

mivuk

Poštovani dr Richter,

Imam 42 godine i astmu od svoje 33-će godine. Do prošle godine astma je bila veoma dobro kontrolisana sa redovnim uzimanjem Flixotide 125 spreja 2x1, ali u toku prošle godine se pogoršala i od tada sam par puta mijenjao terapiju.

Terapija prije zadnjeg pregleda je bila Seretide sprej 125/25 2x2 + Singulair 10mg 1x1.
Nakon pregleda i spirometrije 04.01.2023. je promijenjena u Duoresp Spiromax 160/4.5 2x2 + Singulair.

Napominjem da zaista rijetko imam "sviranje" pluca ili kasalj. Glavni problemi su osjecaj nedostatka zraka, kada sam na nekom mjestu sa slabim prozračivanjem, gdje se puši i sl., te osjecaj stvaranja sluzi u grudima koju onda pokušavam "pomjeriti" i očistiti čišćenjem grla. Nakon promjene Seretide -> Duoresp stanje se poboljsalo ali jos uvijek ne sasvim.

Pregled od 04.01.2023.

Pulmo: Produžen ekspirijum bez popratnih zvučnih fenomena.

Spirometrija:
FVC - 5.01 L - 98%
FEV1 - 3.86 L - 92%
PEF - 9.42 L/s - 98%
MEF25 - 1.87 L/s - 79%
MEF50 - 3.48 L/s - 65%
MEF75 - 6.09 L/s - 73%

FeNO: 22.87

Možete li dati vaše mišljenje o ovoj spirometriji, i da li bi jos nesto eventualno trebalo promijeniti u pogledu terapije? Ili se treba jos "strpiti", ne znam koliko je vremena potrebno da bi novi inhalator postigao puni efekat (proslo je oko 30 dana od promjene)?

Darko Richter, dr. med.

Spirometrija vam je uredna, ali je FeNO agano povišen, što ukazuje da možda ne udišete lijek kako treba. Doza na papiru je dobra, ali radi se o tome da doista duboko i do kraja i snažno udahnete aerosol iz Spiromaxa. Znate da u slučajeu tegoba, upravo onakvih kakve opisujete, smijete uzeti još 4 udaha (tj. 2×4 udaha) Duoresp Spiromaxa, i to je jedino što mi se čini da sada treba da primijenite. To povišenje ide dan-dva dok traju tegobe, i onda se vraćate na inicijalnu dozu od 2×2.

Imam astmu već 18 godina . Dugo živim s njom . Pronašao sam rješenje kako najbolje doživjeti ovo stanje . Cvijeće mi pomaže da ih naručim ovdje https://cvetekspres.rs/ . Nitko nije otkazao aromaterapiju na isti način volim dekocije kamilice jednako su dobri

Darko Richter, dr. med.

Imate neko pitanje?

mivuk

Poštovani, hvala puno na odgovoru i savjetima. Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Nema na čemu, ali pitanje u vašem postu nedostaje.

mm29

Poštovani doktore,

6.2.2023. mi je nakon kontrole u KBC Split, Klinika za plućne bolesti dijagnosticirana astma s upalom pluća te su mi isti dan dali SoluMedrol 60 mg + Aminophyillin 250 mg iv. u 250 ml F.O. i inhalirali su me sa salbutamol 2,5 mg + ipratropij bromid 0.5 mg (cipla).

Terapija koju su mi dali jest: Controloc + Medrol 16 mg 5 dana + nastavak korištenja Symbicort 80 mg 2x2 potiska 14 dana dok je akutna faza (kako piše u nalazu). Kontrola za 14 dana kod liječnika OM te će isti vidjeti treba li ponavljati RTG.
---
U siječnju sam također imala upalu pluća, međutim, tada sam bila kod liječnika OM koji mi je prepisao Sumamed - Azitromicin.
Astmu imam otkad sam tinejdžer, a zadnja terapija mi je uglavnom Symbicort 80 + Ventolin pp.
---
Danas mi je 4-ti dan Medrola, međutim, još uvijek kašljem. Stoga me zanima, ukoliko mi i nakon sutrašnjeg, 5. dana terapije Medrolom ne bude bolje što se tiče kašlja, smatrate li da mogu produljiti terapiju Medrolom još dva-tri dana ili koliko već mislite da treba (ako mislite), ili da pustim sve kako jest te odem na kontrolu za 7 dana pa onda vidim?

Hvala puno i lp,
M.

mm29

Samo napomena - zbog dubokog kašlja koji nije prestajao me doktor i poslao na hitni prijam pulmologije - nisam imala temperaturu ovom turom (veljača), samo dugotrajan, dubok i suhi kašalj. Stoga sada i pitam zbog istog. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

16 mg Medrola za vas je ništa. Imate sigurno 60-70 kg, i vama bi trebalo 3×16 il 3×24 mg Medrola kroz 5 dana, sve uz Symbicort (ja bih vam dao Symbicort 160), 2×2 udaha do smirenja, u nastavku 2×1 trajno. Nemate vi nikakvu upalu pluća i ne dobivate terapiju za upalu pluća, već za astmu.

mivuk

Pozdrav doktore Richter,

Da li bih prije zakazanog pregleda i spirometrije trebao prestati uzimati Spiromax na nekih 24h, kako bi spirometrija bila objektivnija, tj. da bi se neutralisalo djelovanje bronhodilatatora iz spiromaxa?

Darko Richter, dr. med.

Da, to bi bilo dobro. Dovoljno je ne uzeti jutarnju dozu na dan pregleda.

Dobar dan,mala od 1.godine zivota imala ceste bronhitise. Vise ni ne brojim koliko sam puta zavrsila na hitnoj sa njom radi teskog disanja. Sada ima 4 ipo godine. Dok smo zivili u Hr(sada zivimo u Njemackoj) vodila sam ju u Split na preglede. Od dijagnoza koje su postavljene: Kronicni Bronchitis,alergijski rinitis,otitis i atopijski Dermatitis. U tezim stanjima je koristila Salbutamol,atrovent,pulmicort. Kada bi bas bilo ocajno (a to je skoro svaki napad) na hitnoj bi joj dali solumedrol ili rectodelt cepic. U stalno terapiji do prije godinu dana je imala prvo flixotide i Singulair ali posto joj to nije pomagalo dobila je seretide,Singulair i nasonex. Ima godina dana da smo pokusali to sve maknuti i prvih par mj.je bilo ok.S time da zadnji 5-6 mjeseci je pocelo po starome.svaki mjesec skoro ima napad.Moje pitanje je jeli to stvarno Bronchitis ili se tu vec radi o astmi? Pedijatar u njemackoj nas je poslao ovdje ponovo kod pulmologa i alergologa.mislite li da bi bilo potrebno ponovo raditi alergo testove? Sa 2 ipo godine je pokazalo alergiju na Bor,maslinu,dlaku psa i ambroziju. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu od početka. I treba stalno uzimati Flixotide 50, 2×2 ili 2×1 potisak na BABYHALER (GSK). Naglašavam tha GSK Babyhaler, jer se i svi ostali prodaju pod "babyhaler" ali nisu dobri. Dakle, baš taj BABYHALER (GSK). Imali ste nešto drugo, niste znali tehniku udisanja i to je rezultiralo neuspjehom i tražnjem rješenja gdje ga nema. Možete je testirati od sada do vječnosti, i uvijek će imati neku alergiju, ali od toga joj neće biti bolje. Dakle, Flixotide + korektno pomagalo za udisanje + korektna tehnika udisanja. Sve ostalo je nebitno, jer, alergijsku astmu ima od prvog napada u životu, do sada.

ingrid1

Postovani,
vec ste mi mnogo puta pomogli svojim savjetima pa se zato javljam na ovu temu, a jako sam uznemirena, a pregled kod pulmologa imam za tjedan dana. Prije dvije godine dijagnosticirana mi je astma. Spirometrija je tada bila FEV1 80%m FVC 94%m TU 0.84, a postbronhodiletacijski FEV1 86%, porast za 210ml. Prick testom i krvnim testom ustanovljene su mi alergije na 10tak biljaka, mačku itd. RTG pluća bio je uredan. Propisana mi je terapija Fosterom 6 kroz 100 koju sam uzimala jedan udah ujutro i jedan navečer. Tijekom te dvije godine povremeno bih imala noćna buđenja zbog nedostatka zraka, pri čemu bi mi pomogla pumpica. Nastavila sam pušiti oko 10-20 cigareta dnevno. Jučer sam bila na plućnim testovima u sklopu redovite kontrole. Spirometrija je bila
VC 105%, FVC 105% (4.55 L), FEV1 95% ( 3.33L), FEV1/FVC 0.73, z-score -1.38, PEF 87%, MFEF (FEF 25-75) 72%, Feno test povišena vrijednost 45 ppb. Međutim nalazi difuzije CO meni kao laiku djeluju vrlo zabrinjavajuće: Difuzijski kapacitet za CO (transfer faktor) metodom jednog udaha je blago snižen 68%, z-score -2.314,Kco (transfer koeficijent) je snižen 55%, z-score -3.734, alveolarni volumen je povišen 123%, z-score
+2.381. Nalaz upućuje na poremećaj difuzije na nivou alveolokapilarne membrane.
Također RTG nalaz je sljedeći : Na sumac.sn.torakalnih organa(PA i LP) ne nalazi se znakova svježih infiltrativnih ili akutnih zastojnih promjena.
Kupole ošita niže položene uz hiperinflaciju baza.FC sinusi stražnji slabije ocrtani, no bez uvjerljivog pl.izljeva. Sjena srca primjerene veličine i oblika.
Hilusi vaskularno strukturirani.
Feno test i test difuzije sam radila sada prvi puta, ranije me alergolozi i pulmolozi nisu bili uputili na te pretrage. Subjektivno se osjećam dobro. Ujutro povremeno iskašljavam prozirni sekret.
Imam 38 godina. Je li moguće da mi je astma bila pogrešno dijagnosticirana? Mislite li da za sada nastavim s redovitom terapijom i koliko je moje stanje alarmantno?

Darko Richter, dr. med.

Čea se konkretno bojite? Niste napisali niti jedan simptom, a astma je klinička dijagnoza. Prema prvoj spirometriji i bronhodilatacijskom testu vi imate astmu, a to potvrđuje i povišeni FeNO, koji, jer je uzet na terapiji, zapravo znapi d aterapiju ne uzimate ili je uzimate dobr, što je najčešći slučaj s pumpicama. Bitna je tehnika udisanja, ili, barem dobor pomagalo za udisanje iz pumpice.

ingrid1

Smatrala sam da je moja astma dobro kontrolirana. Unazad 3 tjedna sam osjećala potrebu za dodatnom dozom Fostera koju sam i uzimala, a to pogoršanje sam smatrala posljedicom nedavnog stresnog događaja. Dakle, ne muče me simptomi, već nalaz co difuzije kao i rtg koji spominje hiperinflaciju, a vezano uz činjenicu da se nisam bila pravovremeno ostavila pušenja. Govore li rezultati difuzije u prilog da je došlo do trajnog oštećenja pluća?

Darko Richter, dr. med.

Slabija difuzija CO ukazuje na slabiju izmjenu plinova, a to je u skladu s emifzemom koji se,kako prenosite, vidi i na Rtg pluća. Vjerojatno imate kombinaciju astme i KOPB-a.