Bolesti štitne žlijezde

folikulska lezija

rasos

Drugarici je urađena loboisthmectomia l.sin.gl thyr. Biopsio in jugularis l.sin.
HP nalaz 5672, 5673, 5680. -folikulska lezija. SINUS HISTOLCYTOSUS LILMPHONDORULM 0/7.

Molim Vaše mišljenje.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovani Rasos,

Pacijentici je učinjena operacija u kojoj je odstranjena lijeva polovica štitnjače(lijevi režanj) sa istmusom(dio štitnjače koji povezuje lijevi i desni režanj štitnjače) te su odstranjeni povečani limfni čvorovi na lijevoj strani vrata. Prema riječima koje ste napisali može sa zaključiti da se radi o dobročudnoj promjeni štitnjače kao i limfnih čvorova. Spomenuo bih za kraj da termin koji ste spomenuli "folikulska lezija" ili "folikularna lezija" je tipičan nalaz citologije tj. nalaza citopunkcije čvora u štitnjači. Citologija u ovom slučaju ne može razlikovati da li se radi o dobroćudnoj ili zločudnoj promjeni te je zbog toga potrebna operacija. Nalaz patologa nakon operacije glasi folikularni adenom u slučaju dobročudne promjene ili folikularni karcinom u slučaju zločudne promjene.