Bolesti štitne žlijezde

štitnjača

zoranka1

Poštovani,

Pišem Vam u nadi da ćete mi pomoći. Hormoni štitnjače su mi u gornjim granicama, ipak zbog moje debljine , loše krvne slike i zbog povečane štitnjače doktorica mi je prepisala Euthyrox 2x 25. Tako pijem več 5 mjeseci ali se ne osječam ništa bolje. Debljam se i dalje iako pazim što jedem, stalno sam nervozna i razdražljiva, nespavam zbog gušenja u grlu, imam učestale stolice a ponekad i proljev,rasplačem se za najmanju sitnicu,znojim se pretjerano i svaka pa i najmanja aktivnost za mene je nočna mora. Molim Vas da mi date neki savjet kako da se vratim kako tako normalnom životu. Da li smijem držati malo rigoloznije dijete ( atkinsova dijeta ) ?
Unaprijed zahvaljujem!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Zoranka1,

Osobe u stanju hipotireoze imaju simptoma koje Vi osjećate. S obzirom da uzimate terapiju, a nije došlo do poboljšanja, moguće je da je potrebno povisiti dozu lijeka. Svakako bi bilo potrebno učiniti kontrolu hormone štitnače te u slučaju disbalansa korigirati terapiju. Kako imate i smetnje u grlu potrebno je učiniti i uzv štitnjače jer može štitnjača svojom veličinom utjecati na okolne strukture te izazvati osjećaj pritiska i stezanja u vratu, kao i otežano gutanje. Štitnjača je žlijezda koja utječe na metabolizam ljudi. Ako ona slabije radi metabolizam se uspori te se debljamo ali i teže dijetama gubimo na masi. Prvo je potrebno napraviti kontrolu hormona štitnjače, kao što sam Vam savjetovao, korigirati terapiju ako je potrebno, a tek onda kad su hormoni štitnjače uredni početi razmišljati o evetnualnim posebnim dijetama.