Bolesti štitne žlijezde

Hipertireoza

MAKEL

UZV štitnjače: U srednjoj trečini desnog režnja nalazi se hipoehogeniji, nehomogeniji čvor sa mrvičastim hiperehogenim odjekom vel. 1,5x131x1,4cm. U donjoj polovini hipoehogeniji, nehomogeniji čvor vel. 2,5x1,1x1,9cm. Oba čvora dijelom cistično degenerat. promjenjena, rubno nešto jače prokrvljena. U gornjoj polovini lijevog režnja se vidi hipoehogeni areal vel. 1x0,4cm, nešto jače prokrvljen. CP štitnjače: 1.čvor - u razmazu punktata vide se tireociti pojedinačno i u manjim nakupinama, brojni fagociti - Cistična struma 2.čvor - u obilnom razmazu punktata vide se nakupine tireocita i Hurtlovih stanica - Parenhimatozna struma Imunokemija: TgAt: 479 TpoAt: 19 Hormoni: TSH:< 0,005 FT4:22,2 FT3:6,8. Subjektivno se osjećam dosta umorno. Terapija: 2x1 Propiltiouracil. Molim Vaše mišljenje, te da li indicirate operativno rješenje? Hvala.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Makel,

S obzirom da imate čvorove u štitnjače, najveći vel. 25 mm te štitnjaču koja pojačano radi svakako je potrebno prvo regilirati hormone štitnjače na normalne vrijednosti te potom učiniti operativni zahvat.