Bolesti štitne žlijezde

Hladni nodus stitnjace

kika1307

Nadam se da ce netko odgovoroti, naime slucajno sam napipala "kvrgu" ma vratu za koju su prvo mislili da je lateralna cist vrata i ukljucen je Klimicin
Kako nisam imala mira, otisla sam na utz vrata gdje je ustanovljeno da "kvrga" nije cista nego nodus stitne zlijezde, bez uvecanih limfnih cvorova. Preporucena je obrada. Tada pocinje panika-utz sa dopplerom pokazao je hipoehogenu, nehomogenu tvorbu, nepravilnijih kontura, dobro intranodalno i rubno vaskulariziran, velicine 21x12x16mm, sa diskretnim straznjim pojacanjem...
U cetvrtak imam citopunkciju. Prije dva dana napravila sam scintigrafiju i cvor je opisan kao hladan. Hormoni su u granicama.
Citala sam sve i svasta i sama sebe isprepadala...

kika1307

Nalaz citologa glasi proliferacija hurthleovih stanica, preporucena kontrola za 4 mj., medjutim u dogovoru sa lijecnikom sa nuklearne i kirurgom, odluceno je skinuti desni rezanj stitnjace. I dalje sam u panici, iako citolog tvrdi da nista nije suspektno i da maligne hurthleove stanice izgledaju drukcije nego moje... Kirurg takodjer,po utz slikama, misli da nije maligno,ali...

kika1307

Evo, obzirom da tri i po mjeseca nisam dobila nikakav odgovor, ukratko cu ispricati sta se dogadjalo, mozda nekome pomogne. 03.06. skinuli smo desni rezanj i nalaz je (nakon tri tjedna,straha) dosao papilarni karcinom, bez vaskularne invazije i bez proboja cahure stitnjace...uglavnom 'dobar' nalaz. 29.07. odstranjen je i lijevi rezanj koji ne sadrzi maligne stanice. 26.08. idem u Vinogradsku na scintigrafiju i dogovor o terapiji radioaktivnim jodom. Pozz svima koji ovo procitaju, javit cu kako je proslo. NEMA PREDAJE!!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Kika1307,

Nadam se da stre dobro i da je sve dobro prošlo nakon radiojodne terapije. S obzirom da je čvor koji ste primjetili imao suspektne ultrazvučne karakteristike; nepravilnog oblika i pojačane vaskularizacije citopunkcije je svakako bila potrebna. Kako se radi o tumoru vel. 21 mm što nije jako veliko, cijela štitnjača je odstranjena i provedena postoperativna radiojodna terapija trebalo bi biti završeno liječenje. S obziroma da se radi o zločudnoj bolesti potrebne su redovite kontrole. UZV vrata, Tg i Anti Tg te "whole body scan" nakon godine dane.