Bolesti štitne žlijezde

NALAZ HORMONA ŠTITNJAČE I ANTITJELA

MIRIS

Poštovani,
molim Vas da mi date svoje mišljenje tome što bi trebala poduzeti vezano za priloženi nalaz, odnosno na što on upućuju. Također me zanima da li bi ovakav nalaz predstavljao problem u trudnoći. Unaprijed hvala.

Antitijela protiv tiroidne peroksidaze 160,4 klU/L referentni interval <8.0
TSH 2.45 mlU/L referentni interval 0,34 - 5,60
T3 1.61 nmolU/L referentni interval 1,34 - 2,73
T4 107,6 nmolU/L referentni interval 78,0 - 157,0

UZV prikazan lijevi režanj štitnjače volumena 2,5 ml, desni režanj volumena 2,7 ml., istmus debljine do 2 mm., pravilnih kontura
Oba lobusa grublje su ehostrukture nejednako raspoređenih hipoehogenih odjeka bez detektibilnih cista i čvorova.
Vaskularizacija uredna.
Nema znakova regionalne limfadenopatije.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Miris,

Povišen nalaz Anti TPO koji iznosi 160 upučuje na Hashimotov tireoiditis. Nalaza ultrazvuka pokazuje da su prisutne blaže promjene u štitnjači. S obzirom da je nalaz hormona uredan a nema čvorova u štitnjači nije potrebno nikakvo liječenje. Nema razloga da se brinete o trudnoći i nema prepreka sa strane štitnjače. S obzirom na pozitivan nalaz protutijela potrebne su redovite hormone, posebice nakon začeća i u vrijeme planiranja trudnoće. Razlog kontrolama je hormonalni status štitnjače koji se može poremetiti u trudnoči, posebice ako se radi o Hashimotovom tireoiditisu.

RoseM

Poštovani,

dobila sam slijedeći nalaz nakon vađenja krvi:
T4 187 H (granična vrijednost 66-181)
TSH 5,39 (granična vrijednost 0,27-4,20)
TPO 60,57 (granična vrijednost do 34).

Zanima me da li bi se trebala zabrinuti radi povećanih vrijednosti? U zadnje vrijeme se osjećam dosta loše, ne mogu spavati, ujutro sam često žedna, koža mi je suha i zateže me, jako puno jedem, a na težini nisam dobila ništa, često imam vrtoglavice i lupanje srca i konstantno se borim sa gljivičnim infekcijama i bakterijskim upalama (ginekološki). Ginekolog mi je rekao da mi je imunitet nikakav i da ih zbog toga stalno dobivam.

Hvala Vam unaprijed na odgovoru i lijep pozdrav!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana RoseM,

Povišen nalaz protutijela nam ukazuje da imate Hashimotov tireoiditis. Zbog povišenih protutijela se povisio nalaz TSH te zbog toga imate simptome hipotireoze. Kako je i nalaz T4 povišen, savjetovao bih Vam učiniti nalaz fT4 te kontrolu TSH za 2 mjeseca od zadnjeg nalaza, te potom učiniti pregled te eventualno započeti terapiju ako bi se i dalje loše osjećali. Hashimotov tireoiditis nije opasno stanje, nakon normalizacije hormona štitnjače budete se puno bolje osjećali.

Nixnina

Poštovani,

dosli su mi nalazi hormona štitnjače
T4 128.3 nmol/l (70.0-165)
THS 2.4 mlJ/l (0.40-4.2)
Tg 1.6 ug/l (0.0-60.0)
hTgAt 52.0 lJ/ml (<60.0)
TPO-At >2000 lJ/ml (<20.0)

Bila sam i na ultrazvučnom pregledu cij nalaz upučuje na autoimunu bolest štitnjače
Zanima me što je taj TPO-At i zašto je toliko iznad normalnih granica?

Hvala!

iva@k

poštovani,

liječnik (alergolog) , nakon dijagnosticirane kronične urtikarije uputio me na kompletnu analizu krvi između ostalog i hormona štitnjače. Nalazi su slijedeći :

TSH : 3.8 mlU/l

FT3 : 8.4 pmol/l

FT4 : 14.7 pmol/l

anti TPOn : 166,2 U/ml

anti Tgn : 130.4 U/ml

molim Vas mišljenje jesu l ovi nalazi u redu?

koristim terapiju antihistaminika Letizen , a uz to već 7 godina terapiju Diane 35 radi policističnih jajnika (imam 26godina). U zadnjih godinu dana udebljala sam se oko 10 kg iako nisam promjenila način življenja, a uz to primjećujem da mi se jako znoje dlanovi.
unaprijed zahvaljujem!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Nixnina,

Povišen nalaz anti tijela štitnjače govori da se kod Vas razvilo stanje koje se zove Hashimotov tireoiditis. Iz nekog razloga organizam počinje stvarati protutijela na stanice štitnjače koje mogu remetiti njezinu funkciju. Kod Vas je nalaz hormona štitnjače jako dobar što znači da se još uvijek opisana protutija nisu poremetila funkciju štitnjače. Vjerojatno će se to jednog dana dogoditi. Ako to toga dođe primjetiti ćete neke od slijedećih simptoma, umor, manjak energije, osjećaj stezanja u vratu, otežano gutanje što će ukazivati da štitnjače proizvodi manjak hormona. Zbog toga je potrebno raditi redovne kontrole te u slućaju potrebe uvesti lijekove. Pod terapijom bi navedeni simptomi trebali prestati. Savjetovao bih Vam kontrolu hormona za 6 mjeseci, ranije u slučaju pojave opisanih simptoma.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Iva@k,

Pozitivna protutijela koje imate mogu uzrokovati poremećaj rada štitnjače te ukoliko ga uzrokoju mogu se pojaviti odrđeni simptomi. Vaš nalaz TSH je uz gornju granicu te zbog toga postoji velika vjerojatnost da Vam se usporio metabolizam te da ste zbog toga počeli dobivati na masi, Savjetovao bih Vam pregled u ORL ambulanti Klinike srijedom kada ću Vam detaljno sve objasniti te mogućnosti terapije koja bi Vam pomogla. Uz dobivanje na masi postoji mogućnost da se i osjećate umorno, da Vam se često spava i da se teško možete naspavati te da imate manjeg energije.

twinki86

Postovani,
radila sam sljedeci nalaz hormona:

TSH 1,77 μIU/ml (0,25-5,0)
T4 15,31 pmol/l (10,6-19,40)
Anti-TPO 83,00 iu/ml (0-50)

da li mi mozete reci da li je nalaz uredu i da li se trebam zabrinuti zbog povisenja TPO.

Unaprijed Hvala

AnaKlea

Poštovani,

Zadnjih 5 mjeseci kosa mi pojačano opada, posebno 4-tog dana od pranja te za vrijeme pranja i češljanja. Kako sam rodila 29.06.2013. smatrala sam da je to zbog hormona, no sad se brinem da to nije zbog nečeg drugog. Krajem lipnja počele su mi baš kao i prije trudnoće prije menstruacije oticati i boljeti grudi - sve to sam pripisivala hormonskim promjenama nakon trudnoće i poroda. Osim toga, unazad mjesec dana, dva tjedna sam imala svakodnevne vrtoglavice, osjećaj da ne mogu udahnuti punim plućima itd. Istovremeno sam osjećala bolove na strani lijevog jajnika (ne u vrijeme ovulacije) - nedavni ginekološki ultrazvuk pokazao je da je sve u redu. PAPA test je bio uredan (rađen u svibnju). Izvađena je krv:
Eritrociti 5,24 (3,86 - 5,08)
RDW 13,7 (14,6 - 16,5)
MCV 82,1 (83,0 - 97,2)
Bilirubin 37,5 (3 - 20)
GGT 7 (9 -35)
Ostale vrijednosti su u granicama normale (bilirubin je od pamtivjeka povišen)
Izvađeni su i hormoni štitnjače:
T3 1,44 ( 1,34 - 2,73)
T4 132,89 (78,38 - 157,4)
TSH 1,16 (0,34 - 5,60)
Napravljen je UZV štitnjače: Štitnjača je u cjelosti primjerene veličine i primjerene eho strukture bez uočavanja žarišnih lezija.
Naručena sam na prvi pregled endokrinologa 12.12.2013.

Unazad tjedan dana počinje me probadati u cjevanici lijeve noge i tako svaki dan. bol brzo nestaje. Sama sebi sam velika enigma, bila bih vam zahvalna ako bi me uputili kamo dalje i rekli svoje mišljenje o dosadašnjim nalazima.

Unaprijed hvala!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Twinki86,

Nalaz hormona štitnjače Vam je odličan. Za pozitivna protutijela se ne morate brinuti. Potrebno je samo raditi redovne kontrole hormona štitnjače. Postoji mogućnost da ćete u jednom trenutku života trebati uzimati nadoknadu hormona štitnjače no to se može lako riješiti i neće Vam naškoditi.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana AnaKlea,

Nalaz hormona štitnjače Vam je jako dobar i mogu Vam sa velikom sigurnošću reći da štitnjača i hormoni štitnjače nisu odgovorni za Vaše simptome. Teško mi je reći da li još uvijek osjećate promjene hormonalnih promjena nakon poroda s obzirom da je prošlo nekoliko mjeseci. Savjetovao bih Vam da se obrati svom liječniku obiteljske medicine i učiniti kontrolne krvne pretrage koje ste radili kao i kontrolu tlaka i šećera u krvi koje će možda pokazati i uputiti Vas u pravom smjeru.