Bolesti štitne žlijezde

Nalaz pregleda štitnjače

jana104

Zanima me dali se slažete sa dijagnozom i preporučenom terapijom.
Ultrazvuk štitnjače i vrata s color dopplerom
Desni režanj veličine 49x14x14mm, inhomogene ultrazvučne strukture odjeljka, sa hipoehogenom zonom u gornjem polu lateralno veličine 4x3x3mm, te još jednom takvom promjenom u donjem polu straga promjera 4x3x3mm, medijalno od koje se registrira još jedna hipoehogena zona promjera 3mm.
Lijevi režanj veličine 48x15x13mm, iste ultrazvučne strukture kao i desni, sa hipoehogenom zonom u gornjem polu promjera 3mm, te još jednom takvom promijenom u donjem dijeli promjera 4mm.
Istmus veličine 21x16x4mm.
Vsist= 16cm/sec na nivou desne a. thy superior. Vsist= 16cm/sec na nivou lijeve a.thy superior.
Zaključak: štitnjača volumena 10ccm, težine 11g. Opisane promjene u oba režnja prvenstveno imponiraju kao sitni čvorovi volumena do 0.02ccm desno odnosno promjera do 4mm lijevo, mada se niti areali naglašenijih difuznih promjena nemogu isključiti. u preostalim dijelovima vrata bez pataloškog sadržaja. CD uredan.
Scintigrafija štitnjače:
Diskretno nešto slabije nakupljanje radiofarmaka (Tc-99m pertehnetata) registrira se u donjem dijelu desnog te lijevom režnju štitnjače. Nakupljanje radiofarmaka u preostalim dijelovima desnog režnju zadovoljavajuće. Nema znakova postojanja hiperfunkcionalnih areala unutar tkiva štitnjače.
Zaključak: nalaz scintografije štitnjače kompatibilan sa diskretno smanjenom funkcionalnom rezervom štitnjače. Nema znakova autonomije unutar tkiva štitnjača.
Citološki nalaz:
KU AR I i II U razmazima punktata lijevog režnja štitnjače i areala u donjem polu desnog režnja štitnjače vide se pojedinačni tireociti i eritrociti.
Laboratorijski nalaz
TSH 1.64Miu/l, FT4 14.4pmol/L, FT3 4.14pmol/L, Anti-TG <10.0IU/ml, Anti-TPO 5.8 IU/ ml
Terapija: Euthyrox a 25 mikrograma, prvih 7 dana 1/2 tablete ujutro na tašte a zatim 1 tbl.
Molim za vaše mišljenje.

Ante Škaro, dr. med.

Slažem se sa nalazom i mišljenjem o blago iscrpljenoj štitnjači (smanjena funkcionalna rezerva) zbog čega vam se preporučuje mala doza hormona štitnjače kao nadomjestak koji će vam očuvati štitnjaču od daljnjih oštećenja te normalizirati metabolizam.

dr Ante Škaro